Ezért ne sétálj be a virágzó növények közé a földeken: veszélyes lehet

Tarjányi Lili2025. május 25. 13:28

A tavaszi és nyári hónapokban egyre gyakrabban tűnnek fel a közösségi médiában olyan képek, amelyeken emberek sárgálló repcetáblákban, lilásan virágzó facéliamezőkön vagy éppen mákvirágok között pózolnak. Ezek a színes, esztétikus növénytáblák valóban gyönyörűek, de nem díszletként szolgálnak – hanem a gazdák megélhetését jelentő mezőgazdasági kultúrák. Éppen ezért fontos lenne, hogy mindenki megértse: miért nem szabad csak úgy besétálni ezekbe a vetésekbe fotózkodni.

Íme három növény, melynek virágzása szemet gyönyörködtető és sokakat ösztönöz egy-egy kép elkészítéséhez. A kultúrák alaptulajdonságainak kifejtése után kitérek azonban arra, hogy miért nem érdemes, ildomos belegázolni a „virágmezőbe”. A facélia, más néven mézontófű, egy gyors növekedésű, lágyszárú növény, amelyet elsősorban zöldtrágyázásra és méhlegelőként használnak. Virágzata látványos, liláskék színű, gazdag nektárforrás a beporzó rovarok számára. Talajjavító hatása is jelentős: gyökérzete javítja a talaj szerkezetét, és segít a gyomelnyomásban. Nem rokon a hazai kultúrnövényekkel, ezért a vetésforgóban kedvezően alkalmazható. A repce fontos olajnövény, melyet tavaszi vagy őszi vetéssel termesztenek. Magjából nagy olajtartalma miatt étolajat és biodízelt állítanak elő. Sárga virágzása tavasszal látványos, ugyanakkor a táblák gyakran növényvédőszerrel kezelt területek, ezért belépni nem ajánlott. Agronómiai szempontból igényes növény, de magas jövedelmezősége miatt elterjedt.

Növényvédő szerek alkalmazása

Az egyik legfontosabb ok, amiért kerülni kell(ene) a táblákat, a kemikáliák használata. A mezőgazdasági növényeket gyakran kezelik különböző növényvédő szerekkel, gyomirtókkal, gombaölőkkel vagy rovarirtókkal. Ezek az anyagok bár a jogszabályok szerint engedélyezettek, az emberi szervezet számára mégis veszélyesek lehetnek, különösen közvetlen érintkezés esetén. Egy frissen permetezett tábla komoly kockázatot jelent az egészségre. Emellett a taposási kár is markáns problémát jelent. Amikor valaki belép egy repce- vagy máktáblába, a lábával letöri, megrongálja a növényeket. Ezek a növények később már nem tudnak fejlődni, nem hoznak termést, vagyis a gazda anyagi kárt szenved. Ráadásul a letaposott növények környezetében gyakran terjedni kezdenek a gyomok, kórokozók, ami tovább csökkentheti a hozamot. Sokan nincsenek tisztában azzal sem, hogy ezek a táblák nem közterületek. A mezőgazdasági földek magántulajdont képeznek, ahova jogosulatlanul belépni tilos, szabálytalan és tiszteletlen dolog. Ahogyan nem mennénk be valaki kertjébe egy szép virág miatt, ugyanúgy nem lenne szabad bemerészkedni egy gazda vetésébe sem.

Mi a helyzet a bálákkal?

A szalmabálák (általában gabonafélék - búza, árpa, rozs - szármaradványai) és a szénabálák (szárított fűfélék, esetenként lucerna, pillangósok) alapvető szerepet töltenek be a mezőgazdaságban, elsősorban takarmányozási és almozási célokat szolgálnak. Az utóbbi években ugyanakkor egyre gyakrabban fordul elő, hogy ezek a mezőgazdasági termékek fotózási helyszínként funkcionálnak, ami számos problémát vet fel. A bálákra való felmászás, illetve az azokon való tartózkodás a kötözőanyagok (zsinór, háló, esetenként fólia) sérüléséhez, lazulásához vezethet, aminek következtében a bála statikailag instabillá válik, könnyen szétcsúszik vagy beázik.

A felmászás és a rajtuk való mozgás jelentős baleseti kockázatot rejt, különösen egyenetlen talajviszonyok vagy laza kötések esetén. A leesés súlyos sérülésekhez vezethet A szénabálák közvetlenül az élelmiszerlánc részét képezik, hiszen a belőlük táplált állatokból származó termékek (tej, hús) az emberi fogyasztásba kerülnek. A bálákon történő tartózkodás (pl. utcai ruházatban, cipővel) mikrobiológiai kockázatot is jelenthet, különösen, ha a bálák később zárt térbe kerülnek. A bálák jellemzően mezőgazdasági területen vagy gazdasági udvaron találhatók, ahol a bejárás engedélyhez kötött.

Ezek a területek nem minősülnek közhasználatú vagy nyilvános helyszínnek, így az engedély nélküli fotózás vagy tartózkodás jogsértést is magába foglalhat. A mezőgazdasági termények és eszközök (mint a bálák) használata kizárólag rendeltetésszerűen történjen. A látványuk valóban esztétikus lehet, azonban a mezőgazdaság elsődleges célja az élelmiszer-előállítás, nem pedig turisztikai látványosság biztosítása. A fotózás iránt érdeklődők számára javasolt egyeztetni a gazdálkodóval, vagy olyan rendezvényeken, helyszíneken részt venni, ahol a báladíszletek kimondottan erre a célra kerülnek kihelyezésre.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
repce, búza, árpa, takarmány, mezőgazdaság, növény, takarmányozás, rozs, növényvédő-szer, trágya, növénykultúra, pillangós, méhlegelő, olajnövény,