MTI • 2025. július 17. 19:32
Célegyenesbe ért a balatoni Vízparti Terv elfogadása, elindult a kormányrendelettel kapcsolatos egyeztetés végső fázisa. A Balaton hazánk páratlan természeti kincse, amelynek védelme közös felelősségünk - írta Lánszki Regő országos főépítész, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára Facebook-oldalán csütörtökön.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatták, hogy a jelenlegi szabályozás nem minden esetben kielégítő. Ezért alaposan megszigorítjuk a Vízparti Tervet, mellyel világos célokat tűztünk ki: megőrizni a balatoni zöldterületeket, megállítani a beépítéseket, átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá téve az építési szabályokat - írta az államtitkár.
A korábbi egyeztetések során helyi önkormányzatok és civil szervezetek javaslatai alapján történtek módosítások, de a kormányrendelet főbb céljai megmaradtak: a parti sétány 66 kilométerről 95 kilométerre növekszik. A természetes partszakaszokat 102 kilométerről 112 kilométerre növeljük. Közhasználatú területek 593 hektárról 992 hektárra bővülnek. Ide sorolandók a közterületek, önkormányzati strandok, gyalogos forgalom elől el nem zárható területek és a parti sétányok. Beépítetlenül megőrzendő parti területsáv kijelölése 1568 hektáron.
Ezeken a területeken a Balaton partvonalától számított legalább 30 méteren belül új épület nem építhető. A strandok és zöldterületek védelme érdekében, azok magánkézbe nem kerülhetnek. Zöldterületek egyáltalán nem, míg a strandok is csak zöldterületté minősíthetők át. A vízparti építkezések visszaszorítása: a Balaton vízparti területeinek jelentős bővítése nyomán a Vízparti Terv területi hatálya alá kerültek olyan általános és kertes mezőgazdasági területek is, amelyeken a településrendezési terv korábban megengedte a kismértékű beépítést. Ezeken a mezőgazdasági területeken a már épületekkel rendelkező bővítési területek kivételével egységesen tilos épület építése, illetve jelentősen korlátozott az építési tevékenység - közölte.