Viharral csap le a hidegfront az országra: mutatjuk, hol, mi vár ránk

agrarszektor.hu2025. július 31. 17:28

Sokfelé érkezett csapadék hazánkba az elmúlt hét végén, nagy területek azonban szinte teljesen kimaradtak az esőből. Bár az aszály hatásai országosak, a kapásnövények állapotában jelentős különbségek vannak. A folytatás egy hete változékony időt ígér, kánikula egyelőre nem valószínű, csapadék azonban igen, de nem kellő mennyiségben és nem egyenletes területi eloszlásban.

Az előző héten péntekig elszórtan, majd szombaton és vasárnap sokfelé voltak záporok, zivatarok. Hétfőn északkeleten még többfelé esett, majd kedden és szerdán már csak néhol volt zápor - derül ki a HungaroMet legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Az elmúlt tíz nap csapadékösszege szeszélyes területi eloszlást mutat: többnyire 10-20 mm eső hullott, de a középső országrészben nagy területen 5 mm sem esett, míg délnyugaton és a keleti határszélen felhőszakadások (>50 mm) is előfordultak. Az elmúlt 30 nap csapadékösszegében is nagy területi különbségek a jellemzőek, az északnyugati országrészben és a Tiszántúlon 20-40 mm-es többlet is előfordul az átlagoshoz viszonyítva, míg hazánk nagyobb részén a 20-50 mm-es csapadékhiány a jellemző. Az elmúlt 90 napot tekintve országszerte hiány van, mintegy 20-140 mm-rel maradunk el a sokéves átlagtól.

10 napos csapadékösszeg 2025. július 30-ig (mm)10 napos csapadékösszeg 2025. július 30-ig (mm)
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 30-ig (mm)Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 30-ig (mm)
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 30-ig (mm)Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. július 30-ig (mm)

A talaj nedvességtartalma is nagy területi különbségeket mutat: a Dunántúlon és a keleti határszélen vannak kifejezetten kedvezővé vált területek, míg főleg a középső országrészben kritikusan száraz a talaj. Az aszály területi kiterjedése és mértéke péntekig növekedett, majd az esős vidékeken jelentősen csökkent a mértéke, többfelé meg is szűnt, jelenleg az ország több, mint felén van nagyfokú mezőgazdasági aszály, elsősorban az Alföldön.

Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 30-án (%)Talajnedvesség a talaj felső 20 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 30-án (%)
Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 30-án (%)Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. július 30-án (%)
Mezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. július 30-ánMezőgazdasági aszályszint nyári kultúrákra 2025. július 30-án

A hőmérséklet csúcsértéke a múlt hét második felében napról-napra emelkedett, szombaton a délkeleti országrészben többfelé 40 fok közelében tetőzött a hőség. A hűvösebb levegő vasárnapra az egész országot elárasztotta, ezen a héten pedig már csak 25 fok körül alakultak a maximumok.

Maximum hőmérsékletek 2025. július 26-án (Celsius fok)Maximum hőmérsékletek 2025. július 26-án (Celsius fok)

A nyári növényeket rendkívül megviselte a júniusi, július eleji csapadékhiány, az állományok zöld tömege jóval kevesebb az ilyenkor szokásosnál, fejletlenebbek az állományok. Nagyon nagyok azonban a területi különbségek, ahogy a csapadék is megoszlott: vannak kiterjedt térségek, ahol nagyon rossz termés várható, a kukoricán például nem képződött cső. Vannak vidékek (ez jóval kisebb terület), ahol még elfogadhatók a kilátások. Hazánk nagyobb részén ismét egyre kevesebb a talajban a nedvesség, még azokon a területeken is, ahol több eső esett.

Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során kukorica táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Kisalföldön a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítvaAz NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során kukorica táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Kisalföldön a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva
Az NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Dunántúl délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítvaAz NDVI műholdas vegetációs index éves menete a tenyészidőszak során napraforgó táblákon (8 véletlenszerűen kiválasztott tábla átlaga) a Dunántúl délkeleti felén a Sentinel-2 műholdak mérései alapján egy jó és egy rossz termést adó évhez viszonyítva

Az elmúlt héten csütörtökön, majd szombaton és vasárnap volt sokfelé tartósan vizes a növények levelének felülete, melykedvező körülmény a gombás megbetegedések kialakulásához. Párás levegő jóval rövidebb ideig fordult elő.

Vizes levél időtartam fásszárú növényekre a 2025. július 28. reggel 8 órát megelőző 24 órában (óra)Vizes levél időtartam fásszárú növényekre a 2025. július 28. reggel 8 órát megelőző 24 órában (óra)

Az előttünk álló 6-8 nap során két hidegfront érkezése várható: vasárnap és kedden, ezek egyenlőtlen területi eloszlású csapadékot, záporokat, zivatarokat is hoznak. Összességében a jövő hét közepéig területi átlagban északnyugaton és északkeleten valószínű 10 mm-t meghaladó csapadék. Az aszály kiterjedésének kismértékű növekedésére lehet számítani a jövő hét közepéig. A hőmérséklet csúcsértéke a hét végéig emelkedik, majd vasárnap csak pár fokot, szerdára viszont jobban, 21-26 Celsius fokra esik vissza.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
kukorica, aszály, mezőgazdaság, csapadék, időjárás, meteorológia, agrometeorológia, hőmérséklet, zivatar, zápor, meleg, felhőszakadás,