agrarszektor.hu • 2025. október 10. 08:18
A Saveggy nevű svéd élelmiszer-technológiai vállalat egy innovatív, növényi alapú, adalékanyagoktól mentes bevonatot fejlesztett ki friss zöldség- és gyümölcsfélék számára a hagyományos műanyag csomagolás környezetbarát alternatívájaként. Az ehető bevonat repce- és zabolaj alapú összetételének köszönhetően teljes mértékben hulladékmentes megoldást kínál, ami különösen annak fényében jelentős eredmény, hogy az Európai Unió 2030-tól a friss termékeken használt egyszer használatos műanyag csomagolóanyagok betiltását tervezi.
A vállalat szerint a technológia európai szintű bevezetése jelentős mértékben hozzájárulhat a műanyagfelhasználás és az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez. A fejlesztés tudományos megalapozottságát az Aarhusi Egyetemmel való együttműködés biztosítja, míg a projektet az EIT Food támogatja, amely az Európai Innovációs és Technológiai Intézet égisze alatt működik. A technológia első kereskedelmi tesztelése Svédországban indult el, egy hónapos pilotprogram keretében, az ICA kiskereskedelmi lánc és az Odlarna.se termelői szervezet közreműködésével. A bevonat elvileg többféle zöldség és gyümölcs esetében is használható, de a próbaüzem alatt még csak uborkán alkalmazták - írja a FruitVeB.
Az ICA fenntarthatósági igazgatója, Kerstin Lindvall szerint az új megoldás lehetővé teszi, hogy az uborkák csomagolásából teljes mértékben kiiktassák a műanyagot anélkül, hogy ez a termék minőségét hátrányosan befolyásolná - ez pedig a vásárlók körében is pozitív fogadtatásra talál. Az Odlarna.se az első európai termelői szervezet, amely telephelyén telepítette a Saveggy gépét. Martin Löfstedt, a szervezet képviselője úgy nyilatkozott, hogy a fenntarthatóság és a minőség a működésük alapértékei közé tartozik, és ez az együttműködés új szintet jelenthet a műanyagmentes uborkatermesztés-forgalmazás során.
A Saveggy 2020-ban alakult Svédországban, alapítói Vahid Sohrabpour és Arash Fayyazi. A technológia fejlesztése a Lund Egyetemmel és ipari partnerekkel - kereskedőkkel, csomagolóüzemekkel és fogyasztókkal - közösen zajlott. A vállalat kutatásai szerint az Európai Unióban évente több mint 3000 tonna műanyagot használnak fel kizárólag uborkák csomagolására. A technológia összhangban áll az Európai Unió élelmiszerpazarlás csökkentésére irányuló célkitűzéseivel, valamint a 2030-ban hatályba lépő Csomagolási és Csomagolási Hulladékokra vonatkozó Szabályozással (PPWR).
Arash Fayyazi, a vállalat társalapítója úgy fogalmazott, hogy az uborka jól példázza a problémát: az egyik oldalon az élelmiszerpazarlás, a másikon a műanyagba csomagolt termékek nagy tömege jelenik meg. A Saveggy célja, hogy ezt a két kihívást egyszerre kezelje, tiszteletben tartva a természetet, az embereket és az élelmiszerek előállításához szükséges erőforrások takarékos felhasználását.