Figyelmeztet az Államkincstár: ezt tudnia kell a gazdáknak a kifizetésekről

Berla Attila2025. május 21. 10:14

Az elmúlt évek agrárpolitikájának egyik kiemelt célja az ökológiai gazdálkodás és az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) rendszerek erősítése. E támogatási pályázatok ugyan meghirdetésük óta többször módosultak, ám a pályázók sikerének kulcsa nem csupán az elnyerésben, hanem az azt követő vállalások pontos teljesítésében rejlik. A pályázatok sikeres megvalósításának legfontosabb lépéseiről és gyakorlati tapasztalatairól Salamonné Ebele Eszter, a Magyar Államkincstár osztályvezetője beszélt az AgroFuture 2025 konferencián.

Az első és legfontosabb feladat a pályázati felhívás aktuális szövegének pontos ismerete. A szakember elmondta, hogy a pályázati felhívások a meghirdetés óta többször változtak, de mindig az aktuálisat kell előtérbe helyezni. Kiemelte a nehézség valójában a kifizetési kérelem benyújtása után kezdődik. A támogatást ugyanis nem elég elnyerni, a vele vállalt feltételeket — például a földhasználathoz kapcsolódó kötelezettségeket, tematikus előíráscsoportot és az ökológiai státusz fenntartását — az egész vállalási időszak alatt következetesen teljesíteni kell.

A benyújtott kifizetési kérelemnek teljes mértékben tükröznie kell a tényleges beruházási állapotot. Amennyiben a megvalósulás során módosításokra van szükség, akár technológiai váltásra vagy területszámítási korrekcióra, azokat legkésőbb szeptember 30-ig át kell vezetni a rendszerben. Ez a beavatkozási lehetőség életmentő lehet a támogatott beruházás jogszerű folytatásához és a támogatási összeg végleges elnyeréséhez.

A Magyar Államkincstár mostantól nemcsak a beérkező kérelmeket ellenőrzi, hanem rendszeres monitoring adatszolgáltatást is elvár a pályázóktól. Ez újdonság a támogatási gyakorlatban: az ültetvényes területeken például az első kifizetési időszakban a helyszíni ellenőrzéseken túl azt is vizsgálják, hogy a kedvezményezett megtartotta-e a vállalt növényszámot.

A kötelezettségvállalásoknak végig meg kell felelni, és a monitoring adatszolgáltatás folyamatosan láthatóvá teszi az előrehaladást

– hangsúlyozta Salamonné Ebele Eszter.

A helyszíni ellenőrzések immár egész évben zajlanak, és a hibák esetén markánsabb jogkövetkezményekre számíthatnak a pályázók, mint korábban. Ez különösen az ültetvénycsoportokhoz kötődő feltételek, valamint a gazdasági napló és tápanyag-gazdálkodási terv előírásainak be nem tartása esetén jelent nagy kockázatot.

Elmondható, hogy az ökológiai és AKG támogatások hatékony és sikeres megvalósításának záloga a pályázati dokumentáció precíz ismerete, a valós beruházási folyamat folyamatos dokumentálása, valamint a szeptember 30‑ig elérhető módosítási lehetőségek kihasználása. A monitoring adatszolgáltatás és az egész éves helyszíni ellenőrzési rendszer egyaránt a támogatás átláthatóságát és a vállalt vállalások teljesítését szolgálja, így biztosítva, hogy a magyar agrárium egyre magasabb színvonalon járuljon hozzá a fenntartható élelmiszer‑ és környezetgazdálkodási célokhoz.

A Portfolio AgroFuture 2025 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Címlapkép forrása: Berecz Valter
Címkék:
támogatás, pályázat, ellenőrzés, kifizetés, konferencia, agrárszektor, agrárgazdaság, agrár-környezetgazdálkodás, kifizetési-kérelem, ökogazdálkodás, magyar-Államkincstár, portfolio-csoport, agrárszektor.hu, államkincstár, ágazati-támogatás, agrofuture-2025,