Ennek nagyon rossz vége lehet: drasztikus lépésre készülnek a magyar gazdák

agrarszektor.hu2022. július 22. 18:30

Egyre komolyabb problémát jelent a hazai tógazdaságokban az elhúzódó csapadékszegény, meleg időjárás. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) ezért arról tájékoztatta az Agrárszektort, hogy sok haltermelő kénytelen már most lehalászni a halállományt. Egy átlagos évben erre egyébként novemberben került volna sor.

A gyors párolgás és a vízfolyások kiszáradása következtében rohamosan apadnak a halastavaink. A legnagyobb gond a völgyzárógátas halastavaknál van, hiszen ezeket már a télen lehullott kevés csapadékból sem sikerült üzemi vízszintre tölteni tavaszig. A novemberre tervezett halászat helyett sok helyen a gazdák kénytelenek már most lehalászni a halállományt, a térdig érő vízben oxigénhiány és a halfogyasztó madarak is fenyegetik a kihelyezett halakat.

Már tavaly is nehéz helyzetbe kerültek a haltermelők az aszályos időjárás miatt, az legfrissebb adatai alapján 2021-ben 2,5%-al csökkent az üzemelő halastavak területe Magyarországon, tavaly a Dunántúlon 15%-al kevesebb halat tudtak lehalászni a völgyzárógátas halastavakból. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az ukrán-orosz konfliktus hatására gyors ütemben növekedik az elektromos áram, a gázolaj és a takarmányok ára, ami a vízhiánnyal társulva kilátástalan helyzetbe hozza a hazai haltermelőket.

(A cikkben szereplő képek forrása: MA-HAL)

Címkék:
aszály, áremelkedés, közlemény, drágulás, halgazdaság, időjárás, tógazdaság, haltenyésztés, energiaár, orvhalászat, haltermelés, vízhiány, takarmányár, csapadékhiány, kiszáradás, haltermelő, halállomány, tógazdálkodás, lehalászás, ma-hal, halágazat, kényszerintézkedés,