agrarszektor.hu • 2025. július 10. 13:29
A mediterrán térségből érkező Gamma bagolylepke tömeges megjelenése Magyarországon kettős hatással bír: miközben a kertészek és gazdálkodók aggódnak a növényeiket fogyasztó hernyók miatt, a szakértők szerint a jelenség természetes, és a rovarok beporzóként hasznot is hajtanak. A Magyarországon nem őshonos Gamma bagolylepke nyár elején tömegesen érkezett hazánkba. A barna árnyalatú lepke könnyen felismerhető az elülső szárnyán található markáns ezüstös Gamma rajzolatról.
Ábrahám Levente, a Rippl-Rónai Múzeum igazgatója elmondta, hogy a vándor lepke, mely tőlünk délre, a mediterrán térségben, vagy még inkább Afrikában él, de a jó repülő fajta könnyen eljut a kontinentális éghajlatú vidékekre, vagy a szubmediterrán térségekbe, mint amilyen már Magyarország is. Inváziójának oka összefügg a globális felmelegedéssel. A kedvező éghajlati adottságok sorozata azt eredményezi, hogy megnő az állománya, elkezd a populáció észak felé vándorolni. Ez a túlnépesedés néhány évente, de akár 10 esztendőnként is megtörtént és egy természetes jelenségnek számít. Új élőhelyeket keresnek, így kerültek hozzánk nyár elején - írta meg a sonline.hu.
A szakember rámutatott, hogy a lepkék petéiből kikelt hernyók tápnövényeket igényelnek, ezért előszeretettel fogyasztják a veteményesek növényeit, virágokat és mezőgazdasági kultúrákat is. Bár nem védett fajról van szó, irtásuk mégsem javasolt, mivel a szelektív rovarirtó szerek hiánya miatt a hasznos rovarfajok is károsodnának.
Lehet sterilizálni a kertet, de akkor jönnek a levéltetvek, nincsenek katicák, fátyolkák, amik a tetvek ellenségei, így a levéltetveket is permetezhetjük, vagy kevesebb lesz a beporzó rovar, és a termés is, ez egy ördögi kör. Ha valahol belenyúlunk a természetbe, mint, ahogy a globális felmelegedés miatt is vannak problémák, azok egyre nagyobb és nagyobb problémákat fognak szülni. Most érezzük saját magunkon, hogy kevesebb a termés, óriási aszályok vannak, nincsenek megfelelő rovarok, amik elpusztítanák a kártevőket. Mert már agyon permeteztek mindent, és ezek kipusztultak
– hangsúlyozta Ábrahám Levente.
Az entomológus szerint a bagolylepkék inváziójának megállítása csak a globális felmelegedés hatásainak csökkentésével lenne lehetséges. Kiemelte, hogy ezek a rovarok beporzóként hasznosak is lehetnek, valamint táplálékforrást jelentenek madaraknak és denevéreknek egyaránt. A szakértő megnyugtatásként hozzátette, hogy Magyarországon a bagolylepkék nem okoznak jelentős károkat, az aszály sokkal drasztikusabb terméskiesést eredményez. A jelenleg bosszúságot okozó rovarok száma várhatóan jövőre jelentősen csökkenni fog.