Jócskán apaszthatja a pénztárcánkat a drágulás: luxuscikké válhat a zöldség?

agrarszektor.hu2021. július 21. 12:15

A nagy esők valószínűleg nem változtatják meg alapvetően az idei zöldségszezont, amely a fogyasztók számára főként a szárnyaló árakról szól. Egyelőre még nincsenek pontos információk arról, országosan mekkora kárt szenvedtek el a szabadföldi zöldségek a hétvégi viharok és a heves esőzések következtében. Néhány mélyebb fekvésű területen megállt a víz, itt az a kérdés, hogy mennyi ideig marad a területen.

Tavaly ugyanis volt olyan csemegekukoricatábla, amelyet félméteres magasságban öntött el az ár, de mivel hamar levonult, az állomány különösebben nem károsodott - közölte a Világgazdaság megkeresésére a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet. Az idei zöldségszezont egyébként is meghatározza az időjárás: a korai vetésű zöldségek, mint például a sárgarépa vagy a hagyma vetése késett, hűvös időben pedig lassabban is fejlődtek a növények.

A későbbiekben már a hőség is rányomta a bélyegét a növények állapotára, egyes öntözött területeken előfordult, hogy nem tudták biztosítani a szükséges vízmennyiséget. Azonban nem minden növény sínylette meg az időjárást, hiszen a zöldborsónak például a szokatlanul hűvös, tavaszi-nyár eleji időjárás kedvező volt, az ezek után érkezett nagy hőségben viszont már nem érezte jól magát. A csemegekukorica-állomány jó állapotú, köszönhetően annak, hogy a termelés döntő része olyan termőkörzetekben folyik, ahol az öntözés megoldott.

A görögdinnye termőterülete idén tovább csökkent, a kisebb, 1-2 hektáros terület dinnyét termesztő termelők az elmúlt évek piaci és időjárási anomáliáit megelégelve adták fel a termesztést. A szakemberek várakozásai szerint ugyanakkor idén kifejezetten jó minőségű lehet a dinnye, a szezon sikerességét azonban alapvetően befolyásolja majd az exportz is, hiszen az elmúlt években a német és a lengyel piacon is piacvesztést voltak kénytelenek elszenvedni a hazai dinnyeexportőrök az olasz áru térnyerése miatt.

Az pedig fontos lenne, hogy növeljék a belföldi fogyasztást, ennek a törekvésnek azonban gátat szabnak a magasan szárnyaló árak.A KSH adatai alapján egy év alatt 17 százalékkal drágult egy átlagos zöldségkosár. Egy, a FruitVeB által idézett tanulmány ki is mutatta, hogy az elmúlt években megnövekedett a vásárlási gyakoriság, viszont a vásárolt mennyiségek nagymértékben visszaestek.

Címkék:
élelmiszer, gyümölcs, import, export, öntözés, zöldség, áremelkedés, egészséges, fogyasztas, fruitveb, drágulás, szárazság, időjárás, görögdinnye, időjárásváltozás, termelők, termesztés, táplálkozás, probléma, központi-statisztikai-hivatal, termesztési-időszak,