Áder János: a zöldre mosott szennyes sosem lesz tiszta

Farkas Alexandra2025. május 18. 10:59

Telt házas vetítések, szabadtéri kiállítások és izgalmas szakmai beszélgetések kísérték a május 15-18. között Veszprémben megrendezett Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivált. A legkiemelkedőbb természetfotókat és filmalkotásokat hét-hét kategóriában díjazták a szombati díjátadó gálaesten, amelyen az Agrárszektor is részt vett.

Mint azt Áder János volt köztársasági elnök, a fesztivált szervező Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány elnöke a veszprémi Acticity rendezvényközpontban tartott díjátadó ünnepségen kiemelte, a narratívák korát éljük, egy torzított, elhajlított, kommunikációs bravúrokkal ferdített, átírt világot.

A Planet Lens díjakkal elismert alkotásai – de a többi is – kreatívan, egyedi stílusban, állást foglalva vagy vitára késztetve arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk, hogy megtanuljuk értékelni azt, amink még van. Hogy meglássuk: ami a környezetünkkel való kapcsolatunkban gőgös és hódító, az mélyen erkölcstelen. Ami felelőtlen és megalomán, az pusztítóan egészségtelen, és amit nem tudunk korlátok közé szorítani, az fenntarthatatlan. Látnunk kell, hová vezet a profitéhség, a kényelemszeretet, az üres ígéret. Meg kell értenünk, a zöldre mosott szennyes sosem lesz tiszta. Használjuk a józan paraszti eszünket, és ne vágjuk ki magunk körül, de legfőképp ne vágjuk magunk alatt a fát

– mutatott rá Áder János.

A Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztiválra benevezett alkotások közül a szakmai zsűri az alábbi tizennégy művet díjazta:

  • Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díja: The Island of the Giant Mothers (rendező: Carlos Perez Romero, Spanyolország)
  • Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm díja: Pëkëya (rendező: Remi Bumstead, Egyesült Királyság)
  • Legjobb nemzetközi animációs film díja: Bird Drone (rendező: Radheya Jegatheva, Ausztrália)
  • Kárpát-medence természeti kincseit bemutató film díja és M5 kulturális csatorna különdíja: Figyelő folyó (rendező: Jakab Ervin)
  • Legjobb 30 év alatti rendező díja: Hévíz – Dzsungel a víz alatt (rendező: Fehér Zoltán)
  • A biodiverzitás témájára reflektáló legjobb filmalkotás, azaz a Kék Bolygó Díj: Eltékzolt vizeink (rendező: Szendőfi Balázs)
  • Legjobb nemzetközi tájkép: Andreja Ravnak: Textúrák
  • Legjobb nemzetközi természetfotó: Kaszás Norbert: A porondmester
  • A legjobb fenntarthatósági témájú nemzetközi fotó díja: Kércz Tibor: Séta a sztúpán
  • Legjobb Kárpát-medencei tájkép: Szirányi István: Sétahajó a Dunán
  • Legjobb Kárpát-medencei természetfotó: Horváth Ádám: A borz világa
  • A legjobb fenntarthatósági témájú Kárpát-medencei fotó: Szakolczai Krisztina: Pusztulásra ítélve
  • A biodiverzitás témájára reflektáló legjobb fotó, azaz a Kék Bolygó Díj: Lőrincz Ferenc: A küzdelem

Mint az a programon elhangzott, a Planet Lens Nemzetközi Természetfotó- és Filmfesztivál lehetőséget adott a legjobb hazai és külföldi alkotóknak, hogy természettel kapcsolatos munkáikkal, filmek, fotók, művészeti alkotások és interaktív programok lencséjén keresztül megszólítsák és párbeszédre hívják a közönséget. A cél egyértelműen az volt, hogy megmutassák bolygónk törékeny természeti értékeit, szembesítsenek a változások drámai jeleivel, és a látottakon keresztül olyan gondolatokat ébresszenek, amelyek fenntarthatóbb életmódhoz és környezettudatossághoz vezethetnek.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
környezetvédelem, díj, folyó, természetvédelem, fenntarthatóság, klímaváltozás, film, díjátadás, díjazottak, tudatosság, díjnyertes, fotó, ismeretterjesztés, környezettudatosság,