Korlátozás a magyar településen: itt már a csapból is alig folyik a víz

agrarszektor.hu2026. június 22. 11:01

Drasztikus vízkorlátozást vezettek be a Hajdú-Bihar vármegyei Nagyrábén, miután a hőség okozta rendkívüli fogyasztás miatt szinte teljesen kiürült a helyi víztározó. A kialakult vízhiány következtében a lakosok az olyan alapvető háztartási feladatokat sem tudták ellátni, mint a mosás vagy a főzés.

A szombaton életbe lépett korlátozás komoly nehézséget okozott a mintegy kétezer fős település lakóinak. A jelentős nyomáscsökkenés következtében a víz alig csordogált a csapokból. A helyiek beszámolói szerint több háztartásban késő estig egyáltalán nem volt folyóvíz, így a lakosok kénytelenek voltak palackozott ásványvízzel pótolni a hiányt. A község vezetése a közösségi oldalán hívta fel a figyelmet arra, hogy a túlzott vízkivétel már nemcsak Nagyrábé, hanem további három szomszédos település biztonságos ivóvízellátását is veszélyezteti - számolt be az RTL.

A Debreceni Vízmű Zrt. és a Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. szakemberei egyeztetést követően azért döntöttek a korlátozások mellett, hogy a rendkívüli hőségben megelőzzék a közös víztározó teljes kiürülését. A lakosságot nyomatékosan arra kérték, hogy csökkentsék a minimumra a vízhasználatot, így például mellőzzék a kertek öntözését és a medencék hálózati ivóvízzel történő feltöltését. A Magyar Vízközmű Szövetség értékelése szerint a helyzet nem egyedi, a nyári időszakban ugyanis további több tucat településen okozhat hasonló fennakadásokat a megugró vízigény.

 

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
vízgazdálkodás, vízhasználat, víz, vízügy, korlátozás, víztározó, vízhiány, hőség, lakosság, háztartás, ivóvíz, csapvíz,