
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A bimbós kel, más nevén kelbimbó a vadkáposzta egy termesztett változata. A 19. században Belgiumban nemesítették ki, emiatt angolul „brüsszeli káposztának is nevezik.
A bimbóskel jellemzői
A bimbóskel egy káposztafélék családjába tartozó, kétéves növény. Közvetlen rokona a fejes káposztának. Első évben hozza a főszáron a fogyasztásra alkalmas hajtásokat (bimbókat), második évben a becőtermést. A bimbóskel külleme különlegesnek mondható, mert semmi más, nálunk termelt növényhez nem igazán hasonlít. Méteresre megnövő szárán, a levelek tövében nőnek a diónyi, káposztához hasonló szerkezetű bimbói, kedvező esetben akár 100 darab is egy tövön. Önmagában is dekoratív jelenség, ami akár a virágágyban is megállja a helyét. A bimbóskel fontos házikerti díszzöldség is lehet, hiszen nemcsak a magas, oszlopszerű szárán növő kis káposztafejek, a kelbimbók érdekesek, de ősszel különböző színt öltő levelei, másodéves, sárga virágú tövei és becőtermései is mutatósak. Főgyökere erőteljes, dús oldalgyökerekkel mélyre (80-100 cm-re) hatol, ezért szárazságtűrő. Szára közepesen fásul, olykor 130 cm magas, tengelyszerű. Nektártartalmú vegyes beporzású virágai májusban nyílnak.
A bimbóskel termesztése
A bimbóskel nem igényes növény, szinte minden kertben megtermelhető. Ennek ellenére inkább a középkötött, kissé meszes talajok növénye, azt pedig tartsuk szem előtt, hogy homokon lég sokat kell öntözni. A kertben lehetőleg a frissen trágyázott ágyásban kapjon helyet, különösen előnyös számára, ha a földet komposzttal gazdagítjuk. A bimbóskel több kálit és kevesebb nitrogént igényel, arra viszont figyeljünk, hogy a túlzott nitrogénadagolás esetén a bimbói kinyílnak, és lazák lesznek. Igen jelentős a bórigénye, ezért ajánlott bórtartalmú lombtrágyával egyszer-kétszer megpermetezni. Mindezek mellett a bimbóskel sok fényt igényel, ezért ne ültessük se sűrűn, se árnyékba, mert nem fejlődnek ki rendesen a bimbók. Csak három-négy évenként ültessük ugyanarra helyre, nehogy a kártevői és betegségei módfelett elszaporodjanak.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.