
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A bordáskel a Brassica rapa alfaja, a kínai kel rokona. Ázsiában elterjedt kerti növény, a saláták népszerű összetevője.
A bordáskel jellemzői
A bordáskel, egyéb nevein bok choy, pak choi vagy bok choi, kínaiul hsziao paj caj vagy Sanghaj csing viszonylag rövid, 20-75 napos tenyészideje miatt gyorsan termeszthető növény, ami sok vizet igényel, és szereti a hűvös, párás időt. Magyarországon viszont április közepe-vége előtt nem ajánlott ültetni és októberig termeszthető.
A bordáskel termesztése
A bordáskel előveteményként áprilisban, nyári vetése július második felétől egészen augusztus elejéig aktuális. Rövid tenyészideje miatt a kevésbé türelmes hobbikertészeknek is ideális. A bordáskel tápanyagigénye kifejezetten nagy, humuszban gazdag kerti talajban fejlődik igazán, ezért vetés előtt lehetőleg érett szervestrágyával, komposzttal tápláljuk a bő termés érdekében. A bordáskelt vethetjük is: 35-75 cm sortávolságra és 2 cm mélyre vessük magjait, melyek 7-10 nap múlva kelnek ki. Amikor a kikelt növények elérik a 10 cm-es magasságot, egyeljük 10-20 cm tőtávolságra. A kiemelt növénykéket újra is hasznosíthatjuk, tehát új sorokba elültethetjük őket.
A bordáskelnek vannak kártevői is. Mivel vízigényes növény, nyáron rendszeres locsolásra szorul, valamit érdemes mulccsal takarni körülötte a talajt. Megtámadhatják a csigák és a földibolhák, ellenük lehetőleg környezetbarát módon védekezzünk, például hamuszórással vagy sörcsapdával.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
Új kutatások célja, hogy a hiányzó információk révén jobban megértsük az ökoszisztémák változásainak globális hatásait.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.