
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A káposztalepke a rovarok osztályának lepkék rendjébe és a fehérlepkék családjába tartozik. A Brit-szigetektől és Dél-Skandináviától majdnem egész Európán át É-Afrikáig, Ázsiában a Himalája déli lejtőiig honos.
A káposztalepke jellemzői és kártétele
A káposztalepke akár a Himalájában 3700 m magasan is megtalálható. Ha pedig túlszaporodik, akkor nagy tömegekben észak felé vándorol. A zöldségeskertekben még ősszel is intenzíven táplálkoznak a lombon és a talajszinten a káposztalepke hernyói. Minél nagyobbak, annál jobb az étvágyuk, gyakran a teljes levélzetet lerágják a növényekről. Október elején főleg a káposztafélékben okozhatnak súlyos kárt.
A káposztalepkének fehér szárnyai vannak, amik erősen erezettek, az elülső pár csúcsa fekete, a nőstény szárnyain további egy-egy fekete folt található. A nyári nemzedékek szárnycsúcsa feketébb, mint a tavasziaké. Szárnyának fesztávolsága 56-68 mm, a kicsi petéi enyhén görbült ék alakúak. A hernyó hossza maximum 50 milliméter, fejét szilárd tok borítja. Három pár erős torlábukkal haladnak. A káposztalepke bábja sárgászöld vagy sárga, fekete pöttyökkel. A zömök, hengeres, viszonylag merev báb felületét élek, lécszerű kiemelkedések és dudorok teszik egyenetlenné. Alapszíne attól függ, hogy javarészt milyen színű környezetben élt hernyó korában.
A káposztalepke elleni védekezés
A káposztalepke tömeges megjelenésekor súlyos károkat idézhet elő. Ezért fontos, hogy a rovarölő szeres permetezés a fiatal hernyók ellen irányuljon. Emellett lényeges az is, hogy a keresztesvirágú gyomnövényeket irtsák a termőterületen és annak környékén is. Azt pedig ki kell emelni, hogy a permetezést kizárólag engedélyezett, hatályos szerekkel végezzék! Jó tipp lehet az is, hogy ültessünk rovarűző növényeket a káposztalepke ellen. Ilyen például a kakukkfű, a menta és kapor, a hagyma, a zsálya, az üröm, a fokhagyma, a muskátli, az izsóp és a baradicskóró.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.