
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kislevelű hárs szinte egész Európában elterjedt, csak északon és délen ritkul meg, majd tűnik el teljesen. A Kárpát-medencében jellegzetesen elegyfa.
A kislevelű hárs jellemzői
A kislevelű hárs fontos elegyfafaj, parkokba is szívesen ültetik. Gyógynövényként, teaalapanyagként leginkább a kislevelű hársat használják, így gyakran találkozhatunk vele egyes üzletek polcain. Középhegységeinkben a gyertyános-tölgyesek és cserestölgyesek jellegzetes elegyfaja, az ezüst- és a nagylevelű hársnál kisebb melegigényű. A talajt tekintve igen tágtűrésű, a hársak közül pedig a kislevelű hárs tűri legjobban az árnyékot, éppen ezért gyakran képez alsó szintet. Alacsonyabb termetű fa, csak ritkán éri el a 30 m-es magasságot. Kissé szabálytalan, lekerekedően oszlopos koronájú, többnyire tövétől ágas fa, kérge szürke, finoman repedezett.
A kislevelű hárs gyógyhatása
A kislevelű hárs virágait szedik és megszárítják, izzasztó és vértisztító teának szokták használni. A gyógyfűkereskedelemben flores tieiae néven szerepel a hársfavirág. Használják különböző hurutos bántalmak esetén, lletve sokféle teakeveréknek is az alkotórésze. A szárított hársfavirágnak jellemző illata van, de egészen más, mint a friss virágnak. A hársfavirág illóolajat és sok nyálkát tartalmaz.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
Új kutatások célja, hogy a hiányzó információk révén jobban megértsük az ökoszisztémák változásainak globális hatásait.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.