
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A magtisztító gépek a betakarítás után kapnak szerepet. Ezek segítségével lehet úgy megtisztítani a betakarított szemes terményt, hogy az biztonsággal tárolható és piacképes legyen.
A szemestermények magas minőségének biztosítása érdekében a betakarítás után a válogatás, a tisztítás és a szárítás különösen fontos lépések. A magtisztító gépek, ideértve a rostákat és szeparálókat, közös célja a homogén, jó minőségű, szelektált termény biztosítása a későbbi felhasználás számára. A magtisztítókat, vagy más néven terménytisztítókat a legtöbb gabonaféle, kukorica, repce, napraforgó, szója, rizs és különféle hüvelyesek estében elő-, vagy utótisztításra használják. A vetőmagoknál talán még ennél is fontosabb szerep jut a magok megfelelő tisztításának. Ezek a berendezések a szemesterményből kiválasztják azokat a szennyeződéseket és idegen anyagokat - például kalászdarabok, szalmatöredék, különféle gyommagvak, por, homok, egyebek -, amelyek a termény további életútjában problémát okoznának. A magtisztító gépek a tisztítást általában mechanikus rostálás és légáramos tisztítás kombinációjával végzik.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.