
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A mezei juhar az északi területek kivételével Európa nagy részén megtalálható. A leggyakoribb juharunk, síkságon, domb- és hegyvidéken egyaránt előfordul.
A mezei juhar elterjedése és jellemzői
A mezei juhar a hazai erdőtársulásaink többségében társulásalkotó faj, főleg a szárazabb tölgyesekre jellemző. Az éghajlati tűrőképessége széles, Magyarország mind a 4 klímazónájában megél. A hegyi és a korai juharnál melegigényesebb, a talajt tekintve tág tűrőképességű. Fiatalon árnytűrő, de az árnyékolást később is egészen jól tűri, ezért kisebb záródású erdőben, alsó szintben is sokáig megmarad. Alacsonyabb termetű, maximum 20 méter magasra nő meg. Törzse zárt állásban is görbe és erősen ágas, koronája sűrű. Tenyeresen tagolt, hasadt a hasábok általában gyengén karéjosak.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.