
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A permetező olyan berendezés, amelyet növényvédő szerek és műtrágyák kijuttatására használnak a növénytermesztés során. Mérete a kis kézi egységektől a nagy gépekig terjedhet.
A mezőgazdaságban a permetező egy olyan berendezés, amelyet növényvédő szerek és műtrágyák kijuttatására használnak a szántóföldi növénykultúrákban, szőlészetekben és ültetvényeknél. A permetezőgépek méretük szerint az ember által hordozható egységektől kezdve egészen a traktorhoz csatlakoztatott, vontatott permetezőkig, illetve a teljesen önjáró egységekig terjednek. A traktorhoz csatlakoztatott gépeknek nincs saját energiaforrásuk, az önjáró permetezők viszont nemcsak saját motorral, de önálló vezérléssel is rendelkeznek.
A bonyolultabb (például a mezőgazdasági permetezőgépeknél) a szokásos rendszerelemek a következők: a szórófej, esetenként szórópisztollyal, folyadéktartály, permetezőszivattyú, nyomásszabályozók, szelepek és tömítések, valamint folyadékvezetékek. A permetezőszivattyú ugyanolyan fontos lehet, mint maga a permetező típusa, mivel számos permetezőszivattyú-konstrukció létezik, különféle bemeneti/kimeneti méretekkel és teljesítményspecifikációkkal. A gyakori permetezőszivattyú-típusok közé tartoznak a membrános, centrifugális és görgős szivattyúk.
A mezőgazdasági permetezőgépek többféle kivitelben, méretben, felszereltséggel és teljesítményjellemzőkkel kaphatóak. A permetezőgépek a kis pontpermetezőktől kezdve a kifejezetten nagy járművekig terjednek, amelyek már tekintélyes talaj- és növényi lefedettséggel rendelkeznek. A mezőgazdasági permetezőgépeket úgy tervezték, hogy sokféle célra optimalizálják alkalmazhatóságukat és teljesítményüket, legyen szó terményről, növényzetről vagy talajról. A mezőgazdasági permetezőgépek nemcsak a növényvédő szerek, de egy műtrágyák kijuttatására is alkalmasak.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
Új kutatások célja, hogy a hiányzó információk révén jobban megértsük az ökoszisztémák változásainak globális hatásait.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.