
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A réti csenkesz évelő, magas termetű, 30–100 centiméter magas növény. Mezofil réteken gyakori, állományalkotó faj.
A réti csenkesz jellemzői
A réti csenkesz Európa és Ázsia mérsékelt övi területein, valamint Afrika északi részén és Pakisztánban őshonos, Amerikába behurcolták. A réti csenkesz legértékesebb mezőgazdasági gyeptípusunk vezérfüve, kaszálónak kiválóan alkalmas. Jól legeltethető, a jószág szívesen fogyasztja. A réti csenkesz levelei 1 centiméter szélesek, tőlevelei virágzáskor elszáradnak. A tőlevél hüvelye barna, rostosan szétfoszló. A levélnyelvecske igen rövid. A fülecske nem pillás. A portokok 3 mm hosszúak. A buga 8-15, de akár 20 centi hosszú is lehet, felálló, virágzáskor terpedt, alsó nóduszán legfeljebb 2 elágazás található. A füzérkék lapítottak, lassan keskenyednek csúcsba, májustól augusztusig virágzik.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
Új kutatások célja, hogy a hiányzó információk révén jobban megértsük az ökoszisztémák változásainak globális hatásait.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.