
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A rönkfogó a fatörzsek megfogására és mozgatására szolgáló, traktorra csatlakoztatható berendezés. Különböző változatait rönkcsipesznek, rönkfogó kanálnak és villának is nevezik.
A rönkfogó az erdészeti munkálatok során használatos munkagép tartozék, amelyet a kivágott farönkök felemelésére és átrakodására fejlesztettek ki. Általában olyan, első vagy hátsó traktorhidraulikára felszerelhető egységekről van szó, amelyek által az alkalmazott erőgép egyfajta speciális (homlok)rakodóként viselkedve alkalmassá válik a súlyos rönkfák mozgatására is. Ilyenkor a rönkfogók adapterként kerülnek felszerelésre.
A rönkfogók segítségével a fahasábok rakodása történhet a földről pótkocsira, faszállítóra, illetve fordítva, erdészeti pótkocsiról lefelé a földre, farakásba halmozva. A rönkfogók egy része akár a fa átrakodására is alkalmas, azaz a fatörzsek egy adott szállítóeszközről egy másik szállítóeszközre történő áthelyezése zajlik így. A műszaki kivitelt tekintve különböző megoldások vannak: léteznek csipeszes, illetve kanalas rakodási eszközök az erdészeti daruk között, ahogyan rönkvonszolók, rönkmarkolók, erdészeti csörlők is.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.