
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A szemenkénti vetőgép a nagyobb sortávban vetett növények, illetve a sorba vetett zöldségfélék magvainak vetésére való. Mechanikus és pneumatikus elven működő változatai vannak.
A szántóföldi növénytermesztés során a szemenkénti vetőgép az egyik legszélesebb körben használt vetőgéptípus. A szemenkénti vetőgépeket egyrészt a nagyobb sortávban vetett növények (például napraforgó, kukorica, cukorrépa) vetésére, illetve szintén sorba vetett zöldségfélék aprómagvainak (például sárgarépa, petrezselyem, káposzta, saláta, retek) vetése során alkalmazzák. Manapság szinte az összes termesztett növénykultúrához megtalálható a megfelelő, gépesített vetési megoldás.
A szemenkénti vetőgépek gyártótól és az adott műszaki konstrukciótól függően igen eltérő megoldásokat alkalmaznak az optimális teljesítmény elérése érdekében. Ezeknek a gépeknek az alapvető feladata az, hogy magvakat a talajba juttassák, mégpedig az előre beállított tőtávolság és mélység betartásával, ezek után pedig betakarják a magokat és tömörítsék a talajt. Léteznek mechanikus és pneumatikus működésű szemenkénti vetőgépek is.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.