
Így védd a kukoricát a földeken: ezekre megéri odafigyelni
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A szervestrágyaszóró gépek az organikus állati trágyák szántóföldre való kijuttatására szolgálnak. Lényegében vontatott, pótkocsi jellegű szerelvények, szórófejjel felszerelve.
A szervestrágyaszóró gépek az organikus állati trágyák szántóföldre való kijuttatására szolgálnak. Ezek felépítésüket tekintve vontatott, pótkocsi jellegű szerelvényeknek minősülnek, hiszen a kiszórandó szerves trágyát a tárolniuk és szállítaniuk kell, annak a földre való kijuttatásáért egy speciális szóróberendezés a felelős. A kiszórás során törekedni kell a szervestrágya mielőbbi bedolgozására, mivel a kiszórt istállótrágya hatásfoka az idő függvényében folyamatosan csökken.
A szervestrágyaszórókkal kapcsolatban alapvető elvárás, hogy az anyag megfelelően felaprítva, egyenletesen terítve kerüljön ki a földekre. A trágyaszórók átlagos befogadóképessége típustól függően általában egy és tíz tonna között mozog, ám érdemes észben tartani, hogy az egy pótkocsival egy menetben beszórható terület nagysága még a nagyobb kapacitású trágyaszóróknál is általában fél hektár alatt van. Mivel a kiszórási idő és a szállítási távolság lényegesen nem változtatható, a teljesítmény növelését csak a rakodás ütemének fokozásával lehet befolyásolni lényegesen.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.