Braunmüller Lajos • 2025. július 9. 16:58
Pár nap múlva lehet megmondani, hogy milyen hatással járt a kukoricára és a többi kultúrnövényre az elmúlt napokban hullott csapadék, de az már biztosra vehető, hogy az eddigi állapotromlás megállt. Fordulatról még korai lenne beszélni, a júniusi aszály romboló hatását pedig nem tudja teljesen ellensúlyozni a mostani eső sem.
Az elmúlt két nap során átvonuló záporok és zivatarok végre csapadékot hoztak hazánkba a hosszú, száraz időszak után. A felhőszakadások mellett csendes, áztató eső is esett, helyenként számottevő, 20 millimétert is meghaladó mennyiséggel. Ugyanakkor sajnos akadtak olyan térségek is, ahol mindössze 1-2 milliméter, vagy még annál is kevesebb eső hullott.
Ez az eső arra mindenképpen jó volt, hogy nagyon sok területen a júniusi, kirívó aszály okozta növényi állapotromlást meg tudta állítani
- mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke bízik abban, hogy a következő napokban még folytatódik a csapadékhullás, ez ugyanis továbbra is szükséges lenne a korábban nagymértékben kiszáradt területeken. Hangsúlyozta:
Biztosabbat a következő napokban tudunk csak mondani arról, hogy az egyes táblákon az eltérő állapotban lévő növények hogyan tudták hasznosítani a most lehullott csapadékot.
Az elnök ugyanakkor hozzátette azt is: a májusi hűvösebb időjárás és különösen a júniusi aszály és hősokk káros hatását a mostani csapadékos periódus biztosan nem tudja teljesen ellensúlyozni. Emiatt tehát arra nem szabad számítani, hogy a mostani esők rendbehoznak minden kárt, ami júniusban a forró, száraz időjárás miatt a növényekben, különösen a kukorica esetében keletkezett.