Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Jelentős változás állt be a több mint egy hónapja tartó forró és száraz időjárásban hétfőn, kora reggeltől kezdve szokatlanul hűvös és esős napra ébredhettek a nyugati országrészben. A markáns hidegfront élén a Dunántúlt átszelő zivatarrendszer állt össze, ami már 20 fok alá hűtötte a levegőt nyugaton. A gyorsan robogó zivatarlánc viharos kifutószéllel érkezett meg Pécsre és a Balaton térségébe, délutánra pedig a front már elérte a Tisza vonalát is. A viharos szél és a néhol tapasztalható jég ugyan nem kedvez a mezőgazdaságnak, azonban a várva várt eső a legjobb, ami most történhetett.
Nagyon örülünk a várva várt esőnek. Bízunk benne, hogy a következő napokban minden nap 5-10 milliméter eső esik. Ha ez nem csak ezen a héten, hanem két hét múlva is megismétlődne, az nagyon sokat számítana a jelenleg az aszály miatt szenvedő szántóföldi kultúráknak
- mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke szerint a hosszú ideje kitartó aszályt egy eső még nem oldja meg, de a napokig tartó, lassú és áztató csapadék sokat javíthat a helyzeten.
A mai eső tehát önmagában még nem elég, a legfontosabb az lenne, hogy a csapadékos időjárás a hét hátralévő részében is folytatódjon. Az sem mindegy, hogy milyen mennyiségről van szó. Petőházi Tamás szerint
a négy milliméter vagy azt meghaladó napi csapadékmennyiség számít a növényeknek.
Rosszak a kiinduló feltételek
Az aszály az elmúlt hónapokban valóban kirívó mértékű volt, ezt a májusi lehűlés csak tetézte. Mindezek miatt a kukorica állapota jelenleg messze elmarad a termelői reményektől, de még az átlagoktól is. A probléma ráadásul nem is nyáron kezdődött: már a téli hónapokban sem esett elegendő csapadék.
A száraz tél és a mostani aszályos időszak között leeső tavaszi csapadék nem volt elegendő arra, hogy megmentse az idei évet.
Az elmúlt évek statisztikái is már aggasztó képet mutattak: az emlékezetesen száraz 2022-es évben az ország 85 százalékát, összesen 78,7 ezer négyzetkilométert érintett a brutális aszály. Bár 2023 ebből a szempontból kedvezőbb volt, 2024-ben ismét visszatért a szárazság, az ország 80 százalékán - igaz, a 2022-es kár nagyobb volt, mert akkor sok helyen már jóval érés előtt be kellett tárcsázni az elszáradt növényeket. Idén egyelőre szintén rossz a helyzet: július első napjaira olyan szintet ért el az aszály, hogy a gazdák szerint akár a 2022-es katasztrofális eredmények is megismétlődhetnek.
Ebben a hétfőn érkezett csapadékhullám hozhat fordulatot, de csak akkor, ha az eső kitart még napokig – valamint elégséges lesz a mennyisége.
Jó kukoricatermés már nem lesz
Ha így is lesz, az sem jelenthet már jó termést a kukorica esetében – igaz, a legrosszabb forgatókönyvek még elkerülhetők. Az eleve száraz talajba történt vetés, a májusi, szokatlanul hűvös időjárás és az azóta bekövetkezett száraz, forró időjárás miatt a kukorica nem néz ki jól. A növények szokatlanul alacsonyak a júliusban megszokotthoz képest, megfelelő töldtömeg nélkül pedig nem lehet nagy termésre számítani már. Ha a következő napokban kitart az eső, az valamennyire stabilizálhatja az idei, kedvezőtlen várakozásokat, de jó termésre már nem szabad számítani idén.