Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
Az árpa aratása lényegében véget ér, a búza aratása hozzávetőleg 30 százalék körül áll, hasonló a helyzet a káposztarepce esetében is – mondta el az Agrárszektornak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke. Hozzátette:
A búza esetében a hozamokat tekintve nagyon vegyes a kép, az ország egyes tájain eltérő eredmények születnek, de jelenleg úgy látszik, hogy 4,8-5 tonna körül alakulhat a hektáronkénti termésátlag országos viszonylatban.
A kukorica esetében most minden azon múlik, hogy a következő napokban lesz-e érdemi csapadék, amely még megmentheti egyes területeken a termés egy részét. Mint fogalmazott az elnök:
most gyakorlatilag a jövő heti esőket várjuk.
A Dunántúlon jó közepes az összkép
Az árpa a Dunántúlon aránylag jól teljesített Raskó György agrárközgazdász szerint, itt 6-7 tonna körüli termésátlagok születtek. Mint az Agrárszektornak hozzátette: a búza esetében jó közepes eredmények várhatók a Dunántúlon, egyelőre nem látszik, hogy különösebb probléma lenne a terméssel az ország nyugati felén. A kukorica esetében ugyanakkor szembetűnő a szakember szerint, hogy lényegesen alacsonyabbak a növények, mint ilyentájt lenni szokott.
A kukorica egy jó méterrel kisebb, mint általában ilyenkor. Ha pedig nincs megfelelő zöld tömeg, akkor nagy termést már nem lehet várni.
Nagy kockázatok vannak
Ennek ellenére Raskó György úgy véli, hogy a Dunántúlon akár még egy közepes termés is összejöhetne így is, ami nagyjából 5-6 tonnát jelentene hektáronként.
Ezt a várakozást azonban komoly kockázatok övezik, hiszen a növény még a virágzás előtt van
- mutatott rá az agrárközgazdász, aki szerint aggasztó, hogy jelenleg is nagyon száraz a levegő és forró nappalok vannak. A kukorica még ezután következő virágzása esetén a hőség és a légköri aszály miatt jelentős kárt szenvedhetnek a pollenek, amely nagymértékben rontaná a jelenlegi – így sem kimagasló - termésvárakozásokat.