agrarszektor.hu • 2025. október 7. 18:28
Mintegy 33 százalékos élelmiszer-infláció sújtja a vásárlókat Törökországban. Az élelmiszerek havi szinten 3 százalék felett drágulnak, a termelői árindex pedig 26,6 százalékkal emelkedett egy év alatt - írta meg a FruitVeB.
A Török Statisztikai Hivatal adatai szerint Törökországban az éves infláció szeptemberben 33,29%-ra emelkedett, ami meghaladja a korábbi, 32,5%-os pénzromlásról szóló előrejelzést. A havi infláció mértéke 3,23% volt, szemben az augusztusi 2,04%-kal. Az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára éves szinten 36,1%-kal nőtt, havi összevetésben az élelmiszerárak 4,6%-kal emelkedtek. A belföldi termelői árindex szeptemberben 2,52%-kal nőtt, ami az éves növekedést összességében már 26,59%-ra emelte.
A Török Jegybank augusztusban 250 bázisponttal 40,5%-ra csökkentette az alapkamatot, ami pénzügyi elemzők szerint a vártnál erőteljesebb lépés volt.
Az inflációs adatok tükrében nem csoda, hogy a török kormány büntetéseket helyezett kilátásba a túl magas árrést alkalmazó kereskedőkre, és a frisspiaci áruk regisztrációját tervezi az egekbe szökő árak letörése érdekében. A 85 milliós országot idén tavasszal Kelet-Európához hasonlóan kemény hidegbetörés sújtotta, melynek következtében a prognózisok szerint legalább 25%-kal kisebb, 28 helyett 21 millió tonnás gyümölcstermés várható a tavalyinál.