Braunmüller Lajos • 2025. május 20. 10:01
Mindenekelőtt a bizonytalanságot növelte Trump vámpolitikája a világ, Európa és azon belül Magyarország agrofood-szektora szempontjából, a bejelentett, de még be nem vezetett lépések következményeit nagyon nehéz megítélni jelenleg – mondta el Kecskeméten a Portfolio AgroFood 2025 konferencián Tarpataki Tamás. Az AM helyettes államtitkára szerint a sok lehetséges kimenetelből az már látszik, hogy az új kereskedelempolitikai koncepció növelni fogja a költségeket és átrajzolja az ellátási útvonalakat – öröm az ürömben, hogy Magyarország amerikai exportja nem jelentős volumenű.
Donald Trump már a választási kampánya alatt is erős ígéreteket tett – nem csak a vámokkal kapcsolatban, hanem számos más területen. Ezeknek egy részét már be is váltotta, tekintve a közigazgatási elbocsátásokat, a kultúra és a bevándorlás terén tett lépéseit.
Most a kereskedelempolitika van soron
– fejtette ki előadásában Tarpataki Tamás az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: januárban már aláírta az America First Trade Policy-t. Ez még konkrét intézkedéseket nem tartalmaz, az erre érkező javaslatokat már a következő hetekben megismerhettük. A márciusi és különösen az április elején bejelentett lépések viszont nagyon komoly változásokat vetítettek előre. Mint a helyettes államtitkár fogalmazott:
Itt baltával vágtak.
Az Európai Unió 20 százalékos többletvámot kapott. Trump alapvetően a kereskedelmi deficitből indul ki, tehát nem feltétlenül büntetni akar, hanem egyszerűen megpróbál olyan intézkedéseket hozni, amelyek az amerikai gazdaságot stabilizálják.
Ezeket az intézkedéseket országok és termékek esetében is nagyon szegmentáltan alkalmazza, de az agrár- és élelmiszeripari termékek sajnos beletartoznak a vámokkal sújtott kategóriába.
Az EU válaszul egy 21 milliárdos ellencsomagot jelentett be, ám mivel az USA 90 napra felfüggesztette a vámok alkalmazását, az Európai Unió is hasonlóképpen döntött. Az EU alapvetően tárgyalásos megoldást szeretne látni, de az óvatosság jegyében viszonossági intézkedésekkel is készülnek. Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított arról, hogy milyen válaszlépéseket kellene tenni, ám már az exportkorlátozás is szóba jött – emelte ki Tarpataki Tamás.
Tényleges intézkedések jelenleg nincsenek, csak beígért lépések, jelenleg a tárgyalásos szakaszban tartunk.
Magyarország eleve nem exportál sokat az USA-ba
Kérdés persze, hogy mindez hogyan érinti a magyar agráriumot és élelmiszeripart. A legegyszerűbb következetés, hogy a vámok, amennyiben életbe lépnek, a hazai ágazatnak is versenyképesség-csökkenést és bevétel-kiesést jelent. A magasabb vámok megnehezítenék az USA-ba irányuló magyarországi exportot. Jelenleg ugyanakkor ez nagyon kis mennyiséget tesz ki, bár sok terméket érint az ásványvíztől a növényi feldolgozott termékeken át a tenyészkutyákig.
Összeségében ugyanakkor a volumen nem jelentős.
A helyettes államtitkár elmondta: a jelenlegi adatokból ugyanakkor nem lehet messzemenő következtetéseket levonni arról, hogy mi fog következni Magyarország számára, már csak azért sem, mert a korábbi tilalmak is azt mutatják, hogy a nemzetközi nagykereskedők hamar megtalálják a kerülőutakat. A jelenlegi helyzetben felértékelődik Kína szerepe, a Mercosur-szerződés sorsa és az ukrán csatlakozás kérdése is. Tarpataki Tamás kijelentette:
A probléma inkább az, hogy a vámok növelik a költségeket és mindenekelőtt az új helyzet átrajzolja az ellátási láncokat.