agrarszektor.hu • 2025. július 8. 11:02
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közel állnak egy kereskedelmi megállapodáshoz, amely 10 százalékos egységes vámtarifát vezetne be az európai exporttermékekre, bizonyos ágazatok mentességével. A tárgyalások részeként az EU engedélyezné a génmódosított amerikai szója importját is - írta a Portfolio.
Brüsszel és Washington között körvonalazódik egy elvi kereskedelmi megállapodás, amely szerint az USA 10 százalékos alapvámot vetne ki az európai termékekre, miközben egyes stratégiai ágazatok – köztük a repülőgépipar és a szeszesitalok gyártása – mentességet élveznének. A Portfolio információi szerint a megállapodás kevésbé nyilvános, de fontos eleme az amerikai génmódosított szója importjának engedélyezése az EU-ba.
Az amerikai GMO-szója behozatala régóta vitatott kérdés, ugyanakkor az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) már másfél éve vizsgálta ezeknek a fajtáknak a takarmányozási célú felhasználását. Az Európai Bizottság a közelmúltban észrevétlenül zöld utat adott egy ilyen szójafajta engedélyezésének, amely tíz évre szól, és kizárólag feldolgozott formában, takarmányozási célra használható fel.
A szójaimport engedélyezése egyértelmű gesztus Washington felé, és része lehet annak az engedménycsomagnak, amellyel Brüsszel a kereskedelmi feszültségek enyhítésére törekszik
– nyilatkozta egy, a tárgyalásokra rálátó uniós forrás. A Politico értesülései szerint az Egyesült Államok elfogadja az EU ajánlatát a 10 százalékos alapvámtarifáról, bizonyos kivételekkel. Ugyanakkor Washington nem ígért mentességet más kulcsfontosságú európai exporttermékeknek, mint például az autóknak, acélnak vagy gyógyszereknek.
A tárgyalások érzékenységét jelzi, hogy Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztosa vasárnap közvetlenül egyeztetett Donald Trump amerikai elnökkel.
Bár az EU hivatalosan nem kapott biztosítékot arra, hogy elkerüli a 25 százalékos vámtarifát előrejelző "figyelmeztető levelet", a Fehér Ház sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy "most nem kap az EU felszólító levelet". Simon Harris ír kereskedelmi miniszter hétfő esti nyilatkozatában úgy fogalmazott: "Most már biztosra vehetjük, hogy a jelenlegi vámpolitikai status quo augusztus 1-ig fennmarad, hogy addig elvi megállapodás születhessen az EU és az USA között."
Az Európai Bizottság gyors megállapodásra törekszik, akár már a július 9-i eredeti határidőig, de a végső döntés Trump elnök kezében van. A megállapodás részletei továbbra is bizonytalanok, és a tárgyalások kimenetele nyitott.
Szakértők emlékeztetnek, hogy Kínával is hasonló elvi megállapodás született, míg részletes egyezményt csak az Egyesült Királysággal és Vietnammal kötött az amerikai kormány.
Trump szóvivője, Karoline Leavitt jelezte, hogy az amerikai kormány elnöki rendelettel fogja véglegesíteni az augusztus 1-jéig tartó türelmi időt. Több uniós tagállam képviselője azonban figyelmeztetett: az USA nem adott garanciát arra, hogy álláspontja nem változik meg hirtelen.
Trumpnak fogalma sincs, hogyan működik az Európai Unió, az amerikai választóknak ez még homályosabb. Elég siker lehet, hogy 1980 óta először nyílik meg a legnagyobb szójatermesztők előtt az európai piac
– nyilatkozta egy forrás a Portfoliónak, hozzátéve, hogy a 10 százalékos alapvámoknak várhatóan nem lesz jelentős gazdasági hatása. Az EU már felkészült a lehetséges vámok ellensúlyozására: kereskedelmi megállapodásokat kötött számos országgal és régióval. Az év végéig hatályba léphet a Mercosur-államokkal és Indiával kötött egyezmény is, ahol jelentős kereslet mutatkozik az európai járművek és gépipari termékek iránt.