agrarszektor.hu • 2025. május 17. 12:01
Súlyos fagykárok miatt jelentős terméskieséssel és áremelkedéssel kell számolni idén a hazai gyümölcspiacon. Raskó György agrárközgazdász elemzése szerint több gyümölcsfajta esetében importra szorul majd az ország - írta a HVG.
A tavaszi fagyok drámai mértékben károsították a hazai gyümölcsültetvényeket, ami jelentős terméskiesést és áremelkedést eredményez - figyelmeztet közösségi média bejegyzésében Raskó György agrárközgazdász. A cseresznye különösen súlyos helyzetben van, az országos termés várhatóan mindössze néhány ezer tonna lesz a 80-90 százalékos fagykár következtében.
Olyan kevés fog teremni, hogy a friss étkezési cseresznye egésze külföldről fog érkezni, és biztosan drágábban, mint tavaly
- írja a szakember, aki saját tapasztalatát is megosztotta: 7 hektáros cseresznyeültetvényükön a termés várhatóan nem éri el a 100 kilogrammot sem. Az őszibarack esetében még súlyosabb a helyzet, a várható 5-8 ezer tonnás termés a szokásos mennyiség mindössze ötöde. A kajszibarack ültetvények 60 százalékában teljes, további 20 százalékában 80-90 százalékos a fagykár, így ebből a gyümölcsből is csak néhány ezer tonna hazai termés várható. Valamivel kedvezőbb a meggy helyzete, ahol a fagykár átlagosan 25-30 százalékos, így a termés mennyisége várhatóan az elmúlt három év átlagának megfelelő lesz.
Az alma esetében is jelentős károkról számolt be a közgazdász, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol az ültetvények harmadában teljes, további felében 80-90 százalékos a fagykár. Raskó szerint étkezési almából valószínűleg importra szorul majd az ország, amit katasztrofálisnak nevez. A szakember a problémák egyik fő okának azt tartja, hogy a hazai ültetvényeken egyre nagyobb arányban vannak jelen olyan külföldi fajták, amelyeket nem a Kárpát-medence éghajlati viszonyaira nemesítettek.
Sokan úgy vélik, hogy a Kárpát medence éghajlata annyira negatívan változott a gyümölcsösökre, hogy a mai fajtákkal nem lehet pozitív eredménnyel gazdálkodni
- fogalmaz. Raskó rámutat, hogy minden gyümölcsféle termőterülete csökken, és egyes gyümölcsök termelése már olyan alacsony szintre süllyedt, hogy rendszeresen importra szorul az ország. A fogyasztók számára mindez jelentős áremelkedést hoz: a friss gyümölcsök piaci ára a tavalyi szintnél 15-20 százalékkal is magasabb lehet, míg a befőzésre szánt gyümölcsök ára is kétszámjegyű mértékben emelkedhet mind a boltokban, mind a piacokon.