Megbolondult a piac: itt már ennyibe kerül egy kiló cseresznye

agrarszektor.hu2026. június 23. 13:33

Németország: lendületet vett a cseresznye piaca. A szezon elején bőséges kínálat és élénkülő forgalom jellemzi a német cseresznyepiaci helyzetet.

Németországban a cseresznye értékesítése a korábbi évekhez képest repülőrajtot vett, mivel június második hetében újabb termőtájakról kezdett jelentős mennyiségű áru érkezni a piacokra. A friss tételek minősége kifejezetten kedvező, a gyümölcsök mérete és húskeménysége egyaránt megfelel a kereskedelmi elvárásoknak, ami jó alapot teremt a szezon további alakulásához - írja a FruitVeb.

A kínálat bővülésével a felvásárlási és kiskereskedelmi árak a szokásos módon mérséklődni kezdtek. A belföldi termésű gyümölcs mennyiségének növekedése mellett az import is érezhetően befolyásolja az árszintet, hiszen Törökországból és Görögországból olcsóbb cseresznye érkezik a német piacra. A fogyasztói árak – az importtételeket is figyelembe véve – jóval a tavalyi, rendkívül magas szint alatt alakulnak. A 2025-ös szezonban a szűkös importkínálat jelentősen felhajtotta az átlagárat, míg az idei, mérsékeltebb árszint élénkíti a vásárlási kedvet, ami a szezon kezdetén a jobb forgalmi adatokban is tükröződik.

A kiskereskedelmi láncokban stabil kereslet mutatkozik, különösen a nagyobb szemű gyümölcsök iránt, bár az összkereslet még nem éri el a 2022–2024 közötti évek átlagát. A promóciós aktivitás továbbra is erős, és a hazai eredet szerepe egyre hangsúlyosabb. A német cseresznye június második hetében akciós áron 7,90 EUR/kg (3140 Ft/kg) és 9,98 EUR/kg (3970 Ft/kg) között érhető el az üzletekben.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
gyümölcstermesztés, gyümölcs, import, piac, fruitveb, cseresznye, kiskereskedelem, németország, szezon, árak, törökország,