
Malacexport és állatjólét: ki fizeti meg a dán zöldátállás árát?
Megszüntette az agrárminisztériumot és a sertéstenyésztést is jelentősen átalakítaná a dán kormány.
Az idei év időjárása nem volt kegyes a termelőkhöz: a nyár forró volt és aszályos, és amikor esett végre egy kis eső, az Alföld nagy része akkor is teljesen száraz maradt. Nem csoda, hogy egyre több termelő fordul el a kukoricától, és aki még kitart, az is folyamatos kudarcokat él meg. De vajon tényleg temetni kell a magyar kukoricát? Erről beszélt az Alapvetés podcast mai műsorában Tóth Tamás, a Syngenta Duna régiójának vetőmag marketingvezetője és Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
00:00 Bevezetés
02:57 Problémák vannak a kukoricával
04:43 A Balaton déli része is kapott az aszályból
06:35 Jócskán elmaradnak a termésátlagok
07:54 Megdöbbentő, hogy 20 mm eső mit jelent
10:37 Nem használjuk ki az agrárinnovációk adta lehetőségeket
11:49 Nincs tuti megoldás
12:44 Nem fogjuk utolérni Amerikát
13:51 Régen a #kukorica volt a pénzcsináló növény
15:17 Tisztában kell lenni a lehetőségekkel
16:59 Sokan hoznak adott pillanatra érvényes random döntéseket
19:14 Ez a legnagyobb hiba, amit el lehet követni
20:08 Sokaknak megvannak a #precíziós gépek, de nem használják ki
25:57 A #regeneratív gazdálkodáshoz is kell egy betanulási folyamat
29:48 Nem kérdés, hogy feladatunk van ezzel
31:56 Ha nem lenne ekkora aszály, könnyebb lenne bevezetni
33:09 Fekete-fehér dolgok nem fognak működni
35:56 Maradt még mozgástér a kukoricatermesztésben?
42:57 Több #hibrid keverése is szóba jöhet
47:37 Alternatív növénykultúrák Magyarországon pro és kontra
55:36 Nem engedhetjük meg, hogy importra szoruljunk
1:00:09 Hogyan tovább?
Írd meg kommentben, te hogyan látod a helyzetet: van jövője a magyar kukoricának?
Ha tetszett a beszélgetés, iratkozz fel, hogy ne maradj le a következő epizódról!
Az epizód a Syngenta támogatásával valósult meg.
Instagram: https://instagram.com/agrarszektor.hu/
Facebook: https://facebook.com/agrarszektor.hu
Alapvetés: https://www.portfolio.hu/podcast/alapvetes
Web: https://www.agrarszektor.hu/







Megszüntette az agrárminisztériumot és a sertéstenyésztést is jelentősen átalakítaná a dán kormány.
A kaprot általában nem termesztjük, az csak bejön a kertbe és akkor ott is hagyjuk.
2026 májusában a magyar gazdák 68,2 százalékkal több traktort vettek, mint egy évvel korábban.
A zöldség hosszú utat tett meg az amerikai őshazából addig, hogy a magyar konyha egyik szimbólumává vált.
Az olívaolaj-ágazat szereplői ma már a gazdasági fenntarthatatlanságot, a növekvő költségnyomást és a jövedelmezőség romlását érzik a legnagyobb kockázatnak.