Megőrülnek ezért a magyar zöldségért külföldön: az egész világon kapkodnak érte

agrarszektor.hu2022. augusztus 11. 14:30

Európában a legtöbb csemegekukorica Magyarországon terem. A szegmens versenyképességének megőrzése érdekében a jövőben már rövidtávon tovább kellene növelni az öntözött területek nagyságát és az MDMV vírusnak ellenálló fajták arányát, hangzott el a Syngenta hajdúszoboszlói szakmai rendezvényén.

Hajdú Róbert, a Syngenta nagymagvú zöldségféléinek menedzsere elmondta: az idei évben a tavalyi-hoz hasonló, mintegy 30-33 ezer hektáros területen vetettek csemegekukoricát a gazdák, ezzel hazánk továbbra is a legnagyobb csemegekukorica-termesztő Európában, megelőzve Franciaországot - írja közleményében a Syngenta.

Az idei szezonban a rendkívüli aszály súlyos hatással volt az egész kertészeti ágazatra, benne főként az öntözetlen csemegekukorica termesztésre. A régióban a korai öntözetlen állományok több mint egyharmadát nem lehetett betakarítani, a fennmaradó területekre pedig sok esetben rendkívül alacsony, 2-7 tonnás hektáronkénti termésátlag jellemző. Ez komoly veszteség a gazdáknak és a feldolgozóknak egyaránt. Az öntözött területek termésátlagai is átlagosan 16-18 tonna/hektár szintet érnek majd el, de jelen időjárási körülmények között ez sikeres gazdálkodást jelent. A drasztikusan emelkedő inputanyag és energiaárak komoly kihívásokat okoznak a termelőknek és a feldolgozóknak egyaránt. Az már most látható, hogy az ágazat profitabilitása ennek hatására némileg csökken. Pedig a csemegekukorica iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ezt követve Magyarországon több feldolgozó üzem is új beruházásokba, kapacitásbővítésbe kezdett az elmúlt években

 - ismertette Hajdú Róbert. Hozzátette, mind a termelők, mind pedig a feldolgozók törekedni fognak arra, hogy a jövőben a termesztési felületük minél nagyobb része öntözhető legyen, hiszen ez ma már rendkívül fontos a megfelelő termésbiztonság érdekében. A COVID-19 világjárvány és a Brexit hatására is látszik egyfajta átrendeződés az exportpiacokon, amit ezeken felül az ukrajnai háború is befolyásolt. Ennek ellenére a feldolgozók új piacok bevonásával sikeresen reagáltak a kialakult piaci változásokra, a magyar csemegekukorica továbbra is keresett nemcsak Európában, hanem világszinten.

A termelők számára nagy kihívást jelentett a MDMV vírus fokozott terjedése, amely főként 2020-ban éreztette negatív hatását, azokban az országrészekben is ahol addig minimálisan volt jelen. A szakértők szerint ezzel a jövőben számolni kell már minden vetésidőben és minden tájegységben. Egyre inkább a sikeres termesztés alapfeltétele lesz az MDMV rezisztencia, amely az ország délkeleti részén és a fő vetésidőben ma már szinte kötelező. A szélsőséges időjárási körülmények vagy termesztéstechnológiai hiányosságok legyengíthetik az állományokat és a rezisztencia nélküli hibrideknél komoly termésdepresszió léphet fel.

Címkék:
beruházás, kukorica, aszály, kertészet, öntözés, zöldség, csemegekukorica, időjárás, zöldségtermesztés, rezisztencia, inputanyag, exportpiac, murokrépa,