agrarszektor.hu • 2025. május 26. 12:34
A japán kormány drasztikusan csökkenteni kívánja a raktáron lévő rizs árát, és felgyorsítja annak boltokba juttatását, miközben a fogyasztók a magas árakkal küzdenek. Az így felszabadított készleteket később vissza kell majd vásárolnia a kormánynak - számolt be róla a Reuters.
A japán mezőgazdasági minisztérium hétfőn bejelentette, hogy 5 kilogrammonként 2000 jenre (körülbelül 5 ezer forintra) csökkentik a raktáron lévő rizs árát. Az áremelkedést részben a szélsőséges hőség okozta terméskárok és a turizmus növekvő kereslete idézte elő, ami komoly problémát jelent Shigeru Ishiba miniszterelnök kormányának, különösen a júliusi felsőházi választások előtt.
A kormány 300 ezer tonna raktáron lévő rizst értékesít közvetlenül a kiskereskedőknek. Shinjiro Koizumi új mezőgazdasági miniszter múlt héten ígéretet tett a rizs gyors piacra juttatására. Az árak csökkentése érdekében a kormány a szállítási költségeket is fedezi, így a raktározott rizs június elejére kerülhet a boltok polcaira, körülbelül 2000 jenes áron, ami nagyjából fele a szupermarketekben tapasztalható átlagárnak.
A rizs ára körülbelül a duplájára emelkedett a tavalyi évhez képest. Úgy éreztük, ha ugyanúgy folytatjuk, mint eddig, az nem felel meg az emberek elvárásainak. Még nagyobb sebességgel és sürgősséggel fogjuk eloszlatni a közvélemény aggodalmait a rizsárakkal kapcsolatban
- mondta el Shinjiro Koizumi.
Pénteken a frissen kinevezett japán agrárminiszter találkozott Hiroshi Mikitanival, a Rakuten Group vezérigazgatójával, aki kijelentette, hogy az online kiskereskedelmi óriás kész támogatni a kormány erőfeszítéseit. A kormány készletezési politikája szerint a felszabadított mennyiséget később vissza kellene vásárolnia, de most úgy döntöttek, hogy ezt nem teszik meg, mivel a visszavásárlási rendszer magasan tarthatná az árakat.
Márciusban a kormány két aukción keresztül 210 ezer tonna raktározott rizst szabadított fel az emelkedő árak enyhítésére, de április végéig ennek csak körülbelül 7%-a jutott el a kiskereskedőkhöz, mivel az elosztási rendszer többrétegű és időigényes volt.