Új felállás a vágóhidaknál? Kiskunfélegyháza – Mohács: egy-null

Braunmüller Lajos2025. június 4. 05:58

2023-ban még rossz és rosszabb eredményeket produkált Magyarország két meghatározó vágóhídja, idén azonban már féloldalas a kép – a keleti országrész javára. Míg a mohácsi üzem tovább rontotta adózott eredményét és tavaly már 2,3 milliárdos mínuszt hozott össze, a kiskunfélegyházi Hungary-Meat a megelőző év borús számai után 2024-ben már csaknem 2 milliárdos pluszban zárt. Utóbbi vállalat jó eredményeiben valószínűleg kulcsszerepe volt az export meglódulásának, de ezen felül is vannak érdekes részletek a beszámolókban.

A sertés-termékpálya sok tekintetben egyik legkedvezőtlenebb szegmense a vágás-darabolás, ezt a területet jellemző nehézségek 2023-ban különösen jól tükröződtek a két legnagyobb hazai vágóhíd, az MCS Vágóhíd Zrt. és a Hungary-Meat Kft. számain is. Abban az évben a sertéstartók örülhettek az alacsonyabb takarmányár és az elfogadható élőállat-ár különbségéből fakadó előnynek, a készítménygyártók közül pedig többen a pénzügyi műveletekkel próbálták ellensúlyozni a többnyire romló üzemi eredményt. A két szegmens között a legrosszabb helyzetben találták magukat a vágóhidak, amelyek a magas sertésár mellett sem tudták érdemben emelni az átadási áraikat. Nem véletlen, hogy mindkét nagy vágóhídnál komoly mínuszok voltak az adózott eredmények során. 2024-ben azonban változott a helyzet, a vágóhidak esetében is, talán ennek az eredménye az, hogy felerészben módosult a beszámolókból kirajzolódó kép.

Mohács: nőtt az árbevétel, de minden más romlott

A mohácsi MCS Vágóhíd vegyes, többnyire rosszabb számokat, az adózott eredményt tekintve még az előző évinél is gyengébb teljesítményt mutat a beszámolójában. Mindenképpen jónak mondható, hogy a cég értékesítési számai növekedtek. A vállalat belföldi értékesítésének nettó árbevétele a 2023-as 46,8 milliárdról 49,7 milliárdra emelkedett tavaly, és valamelyest sikerült növelni az exportértékesítés értékét is, ez 33,16 milliárdról 33,56 milliárdra emelkedett.

Nőttek a bérek és a kamatkiadások is

A vállalat bérekre is többet költött, 600-nál is több dolgozójára az egy évvel korábbi 3,69 milliárd után már csaknem 4 milliárdot fordított. Rosszabb képet mutattak a pénzügyi műveletek is, amely különösen azért fontos, mert az elmúlt évek kamatszintjei mellett több cég ennek köszönhetően nézett szembe komoly kiadásokkal, ha jobbára hitele volt, vagy érdemi kamatbevétellel, ha inkább a tartalékok befektetésére épített üzleti terveiben. Ennek eredményeként Mohácson a 126,7 milliós, 2023-as kiadás után tavaly már csaknem 447,6 millió forintot kellett mínuszként elkönyvelni.

Mindenféle eredmény gyengébb lett

Nem mutat jó képet a főtevékenység legfontosabb száma, az üzemi eredmény sem. Ez az egy évvel korábbi mínusz 1,65 milliárd után tavaly már 1,87 milliárdos negatívumot jelentett a vágóhíd esetében.

Kiskunfélegyházán a határokon túlra tekintettek

Míg tavaly arról írtunk, hogy a mohácsi eredményeknél minden tekintetben rosszabb számokat mutat a kiskunfélegyházi Hungary-Meat Kft., most már más a helyzet. A keleti országrész meghatározó vágóhídja több tekintetben meglepően jó számokat produkált a korábbi, kétségkívül borús eredmények után. A cég belföldi értékesítés nettó árbevétele csaknem egymilliárddal, a korábbi 25,8 milliárdról 26,6-re emelkedett.

Bár a beszámolóból egyértelműen nem derül ki, előfordulhat, hogy az export felpörgetése és az ebből eredő árfolyamhatás is segített a Hungary-Meat számainak, mert a cég pénzügyi műveleteinek eredménye a korábbi 69 millió környékéről 2024-ben 1,36 milliárd fölé emelkedett, amely nagyban hozzájárult a cég pozitív évéhez.

A vállalat kiadásai ugyanakkor a bérköltségek terén nőttek, amely – figyelembe véve a gazdaság egészében tapasztalható munkaerőhiányt és fokozott bérigényeket – egyáltalán nem meglepő fejlemény. A cég bérekre 2023-ban még 1,36 milliárdot, tavaly már 1,57 milliárdot költött.

Pozitív a végső szaldó

Az árbevétel növekedése, a pénzügyi eredmények egyenlegének javulása és az üzemi eredmény pluszba fordulása ugyanakkor a legvégső számokban is kedvező fordulatot hozott a cégnek. Míg 2023-ban az adózás előtti eredmény még mínusz 1,8 milliárd forintot tett ki, addig tavaly már megközelítette a 2,13 milliárdot – mégpedig pluszban. A korábbi mínuszos év után tavaly már így adófizetési kötelezettség is terhelte a vállalatot, csaknem 153 millió forint, de az adózott eredmény is bőven pozitív.

Látható, hogy a kiskunfélegyházi vágóhíd pozitív eredménye a nagy árbevételhez képest semmiképpen sem számít kiugrónak, és az is javarészt a pénzügyi műveletek eredményéből adódik.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
vágóhíd, nyereség, veszteség, mohácsi-vágóhíd, nagyvállalatok, nagyvállalat, vállalat, vágás, beszámoló, sertésvágóhíd, mcs vágóhíd zrt,