Ez a hal most a magyar vizek sztárja: döbbenetes fogási számok érkeztek

MTI2025. július 9. 18:01

Hatodik alkalommal készült el a horgászvizek egységes éves horgász jelenléti, fogási és telepítési statisztikája, valamint az adatokhoz kapcsolódó értékelés. Az Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ által jegyzett és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közreműködésével elkészült összefoglaló bemutatja a legális halelviteli lehetőségeket és a fogások eredményeit, beszámol a bejelentett telepítésekről és a rögzített horgásznapokról is.

Az országos adatokon túl - hároméves visszatekintés mellett - külön is felsorolásra kerülnek a Balaton, a Tisza-tó, a Velencei-tó, a Ráckevei-Soroksári Duna-ág, valamint a Duna, a Tisza és a Körösök tételes adatai is. Mindez a horgászok mellett érdekes olvasmány lehet mindenkinek, aki érdeklődik természetes vizeink élővilága, halállománya iránt. A legfontosabb statisztikai adat a fogási naplókban rögzített horgászfogás. Ez a valós halelvitel döntő többsége, amely a termelő tógazdaságokban, mint nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken horgásztatással értékesített hal mennyiségét nem tartalmazza.

A horgászok a fogási naplók 97%-át adták le határidőben és a fogások mellett 7.494.081 horgásznapról számoltak be. A "nagy vizek" fogási rangsorában a Balaton biztosan őrzi vezető pozícióját, azonban 633 tonna összes fogás némi csökkenést (-9,8%) jelentett 2023-hoz képest. A tó sügérállománya továbbra is figyelemre méltó, azonban az egykor balatoni specialitásnak számító garda erősen csökkenő kifogott mennyisége aggodalomra ad okot.

Tovább nőtt a Ráckevei-Soroksári Duna-ágból elvitt hal mennyisége (180 tonna). Kiemelkedő harcsafogásának is köszönhetően a Tisza-tó egy évvel ezelőtti gyengébb eredményét követően kezd ismét felzárkózni (160 tonna). A telepítéseknek hála a Velencei-tó horgászfogása emelkedőben van (21,3 tonna), azonban ez a - állandó vízpótlásért kiálltó - vízterület még mindig kiemelten sérülékeny. A folyóvizeknél továbbra is a Tisza a ranglistavezető, itt az összfogás 343,5 tonna. A meglepő módon a csukából jelentősen erősödő Duna tavaly 292 tonna fogást produkált. 2024-ben a Körösök rendszere 122,3 tonna halat adott, itt szintén a harcsafogás emelkedése örvendetes.

Mivel a 2022-es aszályhelyzet miatti telepítési kompenzáció 2023-ban történt meg, így 2024-ben már nem indokolta és nem is írta elő semmi a többlettelepítéseket, így adott a magyarázat arra, hogy a 4071 tonnás éves telepítés mennyisége az előző, korrigált évhez nézve mintegy 25%-kos csökkenést jelentett. A halárak ugyanakkor nem emelkedtek, sőt a ponty esetében némiképpen csökkentek. A kihelyezett halak értéke összességében 6,7 milliárd forint volt. A telepítések 90%-a továbbra is a messze a legnépszerűbb ponty, amely arány sajnos még messze van a hosszabb távon ideális 75%-os szakmai arányszámtól.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
hal, balaton, ponty, duna, horgászat, tisza, halász, magyarország, fogási-napló, horgász, harcsa, sügér, halfogás,