Fontos akció indul Magyarországon: június 30-ig tart, mindenkit érint
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A gyapottok-bagolylepke a rovarok osztályának a lepkék rendjéhez, ezen belül a bagolylepkefélék családjához tartozó faj. Hazánkban újonnan megjelenő rovarkártevő.
A gyapottok-bagolylepke jellemzői és kártétele
A gyapottok-bagolylepke eredeti élőhelye a 40. szélességi foktól délre található. 1990-es évek előtt ritkán fordult elő, ’80-as évek közepéig 16-17 évente jelent meg 1-2 évre. Az utóbbi 15 évben azonban a gyapottok-bagolylepke már minden évben megtalálható Magyarországon. A lepke a száraz, meleg időt kedveli. A gyapottok-bagolylepke hernyói meglehetősen fénykerülők, és a nedvességet sem kedvelik. Magyarországon melegebb években dél felől érkezik, és az általa itt lerakott petékből fejlődő hernyók károsítanak. Meleg nyarakon több nemzedéke is kifejlődhet.
A gyapottok-bagolylepke a kukorica egyik legfontosabb kártevője, de a paprikán vagy paradicsomon illetve más zöldségekben is tud kárt tenni, főleg a hernyó. Emellett kárt okoznak dísznövények virágaiban, legyenek azok az ágyásban vagy az ablakládában. A keletkezett kórokozók hatolhatnak a növénybe. A növények betegek lesznek, ami által a termésminőség is romlik.
A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés
A gyapottok-bagolylepke hernyók kártétele elleni védekezést már az imágók rajzásával egyidejűleg meg kell kezdeni. Ez azért fontos, mert miután a hernyók berágnak a virág vagy termés belsejébe, már elérhetetlenek számunkra. Az imágók rajzásának idejéről tájékozódhatsz ragacsos vagy varsás típusú feromoncsapda vagy fénycsapda segítségével. Kémiai védekezés is lehetséges, de fontos, hogy csak a kultúrában engedélyezett készítményekkel tegyük azt!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tavaszi természetles programja április elsején vette kezdetét.
A hazai lepkék tényleg érzik már, hogy mikor lehet vége a télnek Magyarországon?
Az utóbbi évtizedben számos jövevényfaj jelent meg hazánkban, melyek egy része inváziós kártevőnek számít.
Segíts kiválasztani a 2025-ös Év beporzóit, a szavazatok beérkezésének határideje: 2025. február 15.
Megállíthatatlanul terjednek az inváziós poloskák, idén egy új faj is gyarapodik az országban.
Hiába lesz 5 millió tonna körüli kukoricánk idén, minőségi oldalon ez nagy valószínűséggel nem fogja fedezni a hazai igényeket.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.