Itt az új jelentés: meglepő dolog derült ki a gombáról Európában
Jelentősen emelkedik a termesztett gomba mennyisége az Európai Unióban az elmúlt időszakban.
Az óriáspöfeteg a gombákhoz, ezen belül az osztatlan bazídiumú gombák a kalaposgombák rendjébe és a csiperkefélék családjába tartozó, ehető gombafaj. Egész Európában megtalálható.
Az óriás pöfeteg jellemzői
Az óriás pöfeteg ugyan megtalálható az egész kontinensünkön, de nem mondható mindenhol gyakorinak. A tápanyagokban gazdag réteken, legelőkön, kertekben, erdőszéleken fordul elő leggyakrabban. Az óriás pöfeteg nem hiába kapta nevét, hiszen akár 40 centiméteres átmérőjűre és több kilogramm súlyúra is megnőhet. Ehető gombafaj, sokféleképpen fogyasztható, a porszerű spórát pedig vérzéscsillapításra is lehet használni.
Az óriás pöfeteg húsa fiatalon rugalmas, fehér színű, később szivacsos, nedvesen pépszerű, zöldessárga, éréskor barna színű, csak idős állapotban kellemetlen szagú és ízű. A legnagyobb méretű gombafajunk, 10 kg feletti tömeget is elérhet. Feltűnő külseje miatt más gombafajjal nem is igazán téveszthető össze. Főleg nyáron és kora ősszel terem.
Jelentősen emelkedik a termesztett gomba mennyisége az Európai Unióban az elmúlt időszakban.
A kertészeti kultúrák palántanevelése során gyakran okoz jelentős veszteséget a palántadőlés.
Az ehető gombákból nagyon finom ételeket készíthetünk, azonban, ha nem figyelünk, könnyen meglehet a baj.
Ha talajban megbúvó bizonyos fajokat nem ismerjük fel időben és nem gondoskodunk a prevencióról, súlyos gazdasági kárt okozhatnak.
Az élőhelyek pusztulása miatt 411 gombafaj áll a kihalás szélén, pedig nélkülük az ökoszisztémák fennmaradása is kérdéses lehet.
2024-ben 2,7 százalékkal kevesebb gomba termett az előző évinél, de ez még mindig több, mint a 2014 és 2023 közötti tízéves időszak átlaga.
A precíziós technológiák alkalmazása és a rezisztenciakezelés ma már nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség a fenntartható és versenyképes kukoricatermesztés érdekében.
Új kutatások célja, hogy a hiányzó információk révén jobban megértsük az ökoszisztémák változásainak globális hatásait.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.