Vallott a szakember: enélkül már nem lehet eredményesen termelni itthon

Berla Attila2025. július 18. 16:29

Fejér megyében, Nagylók térségében egy családi gazdaság igyekszik lépést tartani az időjárás viszontagságaival, a piaci nyomásokkal és az agrárszektor változó kihívásaival. Prescher Péter és édesapja 430 hektáron gazdálkodnak: részben saját, részben bérelt területen, valamint bérmunkával kiegészítve tevékenységüket. A vetésforgóban olyan kultúrák szerepelnek, amelyek az elmúlt évek próbáit is képesek voltak kiállni, igaz, nem mindig könnyedén. A családi gazdaság működése azonban azt mutatja, hogy az alkalmazkodás, a szakmai elkötelezettség és a technológiai nyitottság együttesen versenyképes szereplővé teheti őket a hazai mezőgazdaságban.

A Prescher család által művelt földek főként Nagylók környékén, Hantos és Sáros területén helyezkednek el. A gazdaságban őszi káposztarepce, sörárpa és kukorica váltják egymást. Az éghajlati szélsőségek és az inputanyagok drágulása mellett a kukorica az előző évben különösen érzékeny kultúrává vált.

Az őszi vetésű növények mind mennyiségileg, mind minőségileg jól sikerültek. Egyedül a kukorica volt veszteséges, nem csak a termés alacsony szintje miatt, hanem mert a toxinproblémák miatt nagyon nehézkes volt az értékesítés

– fogalmazott Prescher Péter az Agrárszektornak.

Az Aspergillus által okozott toxinterhelés olyan súlyos volt, hogy már a nyers kukorica sem kellett a felvásárlóknak, a későbbiekben pedig kénytelenek voltak nyomott áron értékesíteni az árut bértárolókon keresztül. A szakember elmondta, hogy saját tároló hiányában nem tudtak kivárni egy kedvezőbb piaci időszakot.

Mi várható az idei évben?

A 2025-ös év valamivel reményteljesebben indult. Bár a csapadék nem érkezett időben mindenhol az országban, a Nagylók környéki táblák még időben megkapták a szükséges esőt. Prescher Péter szerint így talán sikerül megmenteni a kukoricaállományokat.

Mi múlt héten kaptunk 55 mm esőt. A kultúráink jó állapotban voltak, szerintem még tudunk aratni valamit. Nem lesz rekordtermés, de most ért jókor minket a csapadék, ami életmentő.

Prescher Péter édesapjával vezeti a vállalkozást, mellettük három fiatal kolléga dolgozik a gépi és adminisztratív munkákban. A technológiai nyitottság, az adatalapú gazdálkodás és a precíziós eszközök használata segítik őket abban, hogy egy kisüzem is hatékonyan tudjon működni.

Mi 2018 óta foglalkozunk adatalapú gazdálkodással. Fiatal kollégákkal dolgozunk, akik nyitottak az újdonságokra, így könnyebben tanulják meg az új rendszereket.

A hosszú távú stabilitás szempontjából a sörárpa termelése kulcsszerepet játszik: ez a nem szokványos kultúra, a technológiai igényessége ellenére kiszámíthatóbb árbevételt és biztosabb értékesítési lehetőségeket kínál. Ez különösen fontos egy olyan kisgazdaságnak, amely piaci alkuerő szempontjából hátrányban van a nagyobb szereplőkkel szemben.

A cél az, hogy a körülményekhez képest kihozzuk a legjobb mennyiséget és minőséget – ez saját érdek is, hogy talpon tudjunk maradni.

Prescher Péter szerint a legnagyobb kihívás a kiszámíthatatlanság. A klíma szélsőségei és a felvásárlói piac hektikussága gyakran ellehetetlenítik a pontos tervezést. A fiatal munkaerő elcsábítása pedig továbbra is nehéz feladat – különösen, ha nincs családi kötődés az agráriumhoz. A szezonális csúcsidőszakok, a hétvégi munkák és az állandó készenlét nem éppen a mai fiatalok által keresett életformát kínálják.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
kukorica, mezőgazdaság, csapadék, gazda, családi-gazdaság, kukoricatermesztés, kukoricatermés, agrárvállalkozás, sörárpa, fiatal,