Így éli meg a járványt a magyar gazda: jött a vírus és minden bezuhant

Így éli meg a járványt a magyar gazda: jött a vírus és minden bezuhant

Berla Attila
Folytatódik az Agrárszektor cikksorozata, amiben Magyarországon termelő gazdák kapnak főszerepet, akik beszélnek az eredményekről, a mezőgazdaság helyzetéről és természetesen a nehézségekről is. Ezúttal Szaniszló Jánossal beszélgettünk, aki annak az Agroszan Bt.-nek az egyik tulajdonosa, amely cég teljes mértékben családi tulajdonban van már évtizedek óta.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

550 hektárnyi termőföld, juhászat, pálinkafőzde, szárítóüzem és agrárkereskedelem, sokan már ennyivel megelégednének, de Szaniszló János szerint mindez csak úgy működik, ha az egész család a cég mögött áll. A három gyermekével közösen vezetett vállalkozás fő profilja a szántóföldi növénytermesztés, de nem hanyagolják el az állattenyésztést sem, ugyanis 400 egyedből álló juhállománnyal gazdálkodnak Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, Szendrőn. Emellett saját szárítóüzemmel, raktárkapacitással és több mint 100 agrárkereskedelmi kapcsolatokkal rendelkeznek.

EZ IS ÉRDEKELHET

Az előző év nehézségei egy közepes szezont eredményeztek

A 2024-es évben búzából 6 tonnás, a kukoricából közel 10 tonnás eredményeket értek el, a napraforgó pedig 3,5 tonnás átlagot hozott. A szakember elmondta, hogy a közepes terméseredmények mögött döntően a talajminőség áll, a környék domborzata és a jellemzően 15–18 aranykoronás földek korlátot szabnak a potenciálnak.

Az igazi nehézséget az alacsony felvásárlási árak és az értékesítés bizonytalansága jelentette. Szerény pozitívummal zártunk, de a tavalyi árak egyik kultúrában sem nevezhetők kedvezőnek

– fogalmazott az Agrárszektornak Szaniszló János.

EZ IS ÉRDEKELHET

A pálinkafőző üzem már ötödik éve működik a cégnél. Természetesen a gyümölcstermés alakulása szabja meg az év sikerét: tavaly elmaradt a katasztrófa, így az üzem is hozni tudta a megszokott szintet.

Két korszerű berendezéssel dolgozunk, bérfőzést végzünk júliustól gyakorlatilag áprilisig és az előző szezonban szerencsére elegendő volt a gyümölcs, így tudtunk haladni.

A vírus jelentősen keresztbe tett az állattartásnak

A szakember kiemelte, hogy a juhoknál pozitív fordulatot hozott a tavaly karácsonyi bárányárrobbanás, de az öröm nem tartott sokáig. Hiszen soha nem látott mértékű árakat sikerült elérni a tavalyi év végére, majd most jött a száj- és körömfájás, és zuhanni kezdett minden – fogalmazott.

Szaniszló János elmondta, a termelési költségek továbbra is magasak, bár volt némi enyhülés például a műtrágyánál, de még mindig a néhány évvel ezelőtti szinten vannak az inputanyag-árak. Eközben a kukoricát átlagosan 80 ezer forintos tonnánkénti áron tudták értékesíteni, ami „elég karcsú” a költségekhez képest.

EZ IS ÉRDEKELHET

A szakmában gyakori, hogy a generációváltás problémás, de nem ennél a gazdaságnál. Szaniszló János három gyermeke közül az egyik főállásban vezeti a céget, agrármérnökként, míg a másik fiú a pálinkafőzde irányításáért felel, gazdasági mérnökként. A legkisebb gyermek, bár eredetileg óvónő, jelenleg agrárszakon tanul.

A munkát már a fiam viszi, én csak tanácsot adok. Ez így rendben is van

 – zárja derűsen a beszélgetést Szaniszló János, aki nem mellesleg Szendrő polgármestere is.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?