Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!
A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!
A család közel 500 hektáron gazdálkodik, a tevékenység pedig két jogi forma keretében zajlik: egy egyéni vállalkozásként, amely fokozatosan háttérbe szorul, valamint egy Kft. formájában, amelyet már a lánya és két unokája visznek. A gazdaságban nemcsak a napi munka folyik gördülékenyen, de a jövőre is tudatosan készülnek.
Szép lassan adjuk át. Bent vagyunk a gazdaságátadási programban, az előkészületek megtörténtek, így gördülékenyen tudjuk majd átadni a gazdaságot a lányomnak és az unokáknak
– mondja Légrádi Miklós, aki szerint ez az átadás nemcsak technikai, hanem szemléleti kérdés is.
A gazdaság elsődleges profilja szántóföldi növénytermesztés, de egy kisebb, juhokra épülő állattartási ágazat is működik. A termesztett növények közt megtalálható a búza, kukorica, árpa, zab, napraforgó, szója és repce. A változatos vetésszerkezet nemcsak a termelési biztonságot szolgálja, de segíti a piaci kockázatok kivédését is.
Megfelelő stratégiák vezettek eredményre
A 2024-es év különösen jól sikerült számukra. A búza hozama elérte a 10 tonnát, a kukorica pedig megfelelő fajtaválasztással és gyors betakarítással toxinterhelés nélkül került a tárolóba, ami manapság ritkaságnak számít. A tudatosság ebben az esetben nemcsak hozamot, hanem eladhatóságot és árelőnyt is hozott.
Direkt korai kukoricát vetettem, hogy hamar bekerüljön a magtárba, és elkerüljük a toxinképződést. Az enyém teljesen toxinmentes lett, nem úgy, mint sok más tétel, amit végül csak nyomott áron lehetett eladni” – meséli tapasztalatait, hozzátéve, hogy a piac egyre érzékenyebb a minőségre.
Légrádi Miklós szerint a fajtakiválasztás, a betakarítás időzítése és a tárolási stratégia legalább annyira fontosak, mint maga a termés mennyisége. A nitrogén-visszafogott technológia például lassabb fejlődést hoz, de segít a kukorica szerkezetének stabilizálásában, csökkenti a toxinképződés esélyét.
A búzáknál is minőségi fajtákra váltottam. Igaz, hogy 'csak' nyolc tonnás lett az átlag, de kiváló paraméterekkel, jó hektoliter súllyal és stabil eladhatósággal. Ezeket már most lekötötték, megvan rá a piac.
Mi várható idén?
Az idei év már kevésbé ígérkezett könnyűnek: a csapadék sokáig késett, és csak az utolsó pillanatban, szó szerint az „utolsó órában” érkezett egy életmentő eső, amely megmentette a kukoricát és a napraforgót. Ezzel együtt a gazdaság óvatosan csökkentette a kukorica vetésterületét, helyette napraforgót, szóját és zabot ültettek, utóbbit különösen jó eredménnyel.
Az utolsó pillanatban jött az eső – ez mentette meg a katasztrófát. Most is a korai hibridek váltak be, és a kukorica már szépen beállt, megtörtént a megtermékenyítés is. Összesen 100 hektár kukoricánk van most, óvatosabban álltunk hozzá.
A gazdaság az értékesítési csatornákat is tudatosan építi. A minőségi búzát kereskedők már előre lekötötték, és a takarmányzabból is van kereslet. A jól felszerelt magtár és a tételenkénti mintavétel szintén hozzájárul ahhoz, hogy bizalmi kapcsolatot alakítsanak ki a felvásárlókkal. A generációváltás pedig nemcsak szervezeti átalakulást jelent, hanem szemléleti nyitást is. Az unokák fokozatosan kapcsolódnak be a napi munkába, a modern technológiák használata már természetes része az új korszaknak.
A lányom és a két unokám viszik tovább a gazdaságot. Már most tudják, mit miért csinálunk, és milyen döntések vezetnek a sikerhez.