Tarlóművelés: segít a Phylazonit! (x)

agrarszektor.hu
A szokatlanul hosszú ideig tartó aszály és a rendkívüli hőség miatt sokan elhalasztották a kalászosok utáni tarlóhántást és tarlóápolást, és a szárazság miatt számos termelő nem juttatta ki a tarlóbontó baktériumkészítményeket sem. Az elmúlt napokban lehullott csapadék és a kedvező hőmérséklet hatására azonban megindult az élet a földeken. Mire kell odafigyelniük ilyenkor a gazdáknak? Válaszol a szakértő!

JÖVŐ HÉTEN AGROFOOD 2024 ÉS AGROFUTURE 2024 KONFERENCIA | KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL!

Az AgroFood 2024 konferencián előadóink között lesz Nobilis Márton, Hollósi Dávid, Gyuricza Csaba, Giacomo Pedranzini és Ruck János is!

Az AgroFuture 2024 konferencián előad Feldman Zsolt, Hadászi László, Nemes Imre, Petri Bernadett és Vajda Péter is!

Regisztráció most 15% kedvezémnnyel, kombinált jeggyel, az AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!


Krausz László

Előre kell bocsátani: széles körben elterjedt tévhit, hogy száraz körülmények között nem érdemes kijuttatni a talajoltó- és tarlóbontó anyagot, mert a baktériumok "a porban nem tudnak dolgozni". A mi készítményeink nem spóraállapotban tartalmazzák a mikrobákat, hanem élő, aktív baktériumok formájában. Ráadásul a Phylazonit baktériumait vízburok veszi körül, ami elegendő ahhoz, hogy a mikroszervezetek megkezdjék működésüket" - válaszol Krausz László. Cégünk dél-dunántúli régióvezetője hozzáteszi: még a légszáraz talajban is van nedvesség, ezért, ha idejekorán kijuttatják a készítményeket, akkor a baktériumok folytatni tudják a működésüket, és az utóbb lehullott csapadék már "felkészülten éri" a talaj mikroflóráját.

Azoknak a termelőknek, akik eddig nem kezdték el a tarlóhántást, azt javasolja a szakember, hogy a jelenlegi, kedvező időjárási körülmények közepette haladéktalanul végezzék el ezt a műveletet, és juttassák ki a Phylazonit tarlóbontó készítményt. A szakember szerint most ideálisak a körülmények a repce vetésére. Azoknak a termelőknek, akik eddig nem végeztek baktériumos tarlóbontást, Krausz László azt javasolja, hogy a magágy-készítéssel vagy a vetéssel egy menetben mindenképpen juttassák ki a Phylazonit talajoltó készítményét.

"A repcénél ilyenkor az a cél, hogy az állomány egyenletesen keljen, dinamikusan fejlődjön, és kellően megerősödve menjen a télbe. Ehhez kitűnő támogatást nyújtanak a Phylazonit baktériumtörzsei. Ugyanis nemcsak a tarlóbontó, hanem a talajoltó készítményünk is tartalmaz olyan mikrobákat, amelyek a cellulózbontást, tehát a tarlómaradványok lebontását, és az azokban található tápanyagok feltárását és a humuszképződést segítik. Így tudjuk elérni, hogy a repcetáblák növényállománya ideális fejlettségi állapotban teleljen át" - magyarázza az agrárszakember.

Krausz László szerint ugyanakkor a jelenlegi körülmények ahhoz is kiválóak, hogy az őszi kalászosok, illetve a tavaszi vetésű növények előtt a tarlóápolás munkálataiba beillesszük a Phylazonit tarlóbontó készítmény kijuttatását. "A tarlóbontó anyagot akkor célszerű kijuttatni, ha a tarlómaradványoknak legalább a 70 százalékát beforgattuk a talajba. Mivel most a csapadék hatására a legtöbb magyarországi területen jól művelhető a talaj, ezért azokat a táblákat, ahol korábban csak síktárcsával végeztek egy menetben tarlóhántást, érdemes még egyszer megtárcsázni, és ezzel együtt kijuttatni a tarlóbontó készítményt is" - tanácsolja a Phylazonit dél-dunántúli régióvezetője.

(x)

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?