Területalapú támogatások - 3200-an számíthatnak szankciókra

agrarszektor.hu
Az ár- és belvizek miatt kezdeményezi a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az Európai Bizottságnál, hogy Magyarország az idén is előrehozva, már október közepétől megkezdhesse az egységes uniós területalapú támogatások (SAPS) kifizetését a december elsejei normál időpont helyett.

AGROBÉRLET: 2 KONFERENCIA 1 HELYEN, KOMBINÁLT JEGGYEL 50% KEDVEZMÉNNYEL | AGROFOOD + AGROFUTURE

Az AGROFOOD 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFUTURE 2024 konferenciát május 23-án, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 59 400 Ft + Áfa / fő áron.

Az AGROFUTURE 2024 konferenciánkkal egy helyen rendezzük meg az AGROFOOD 2024 konferenciát május 22-én, melyre az érdeklődők kedvezményes, 50%-os jegyet vásárolhatnak 56 900 Ft + Áfa / fő áron.

Részvételi szándékát az online jelentkezés során jelezheti a regisztráció második oldalán található megjegyzés mezőben az "AGROBÉRLET" kóddal.

A június 10-i végső határidőig 180 123 gazdálkodó 5,226 millió hektárra igényelt támogatást úgynevezett egységes kérelmeiben. Közülük 3200-an számíthatnak csökkentett összegre, mert kérelmeiket késve nyújtották be.

Az idén az ár- és belvizek miatt válik szükségessé, hogy a gazdálkodók a normál kifizetési menetrendnél hamarabb juthassanak hozzá a támogatásokhoz - közölte az agrarszektor.hu-val Palkovics Péter, a kifizető ügynökségként működő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke. Ezért a VM kezdeményezi Brüsszelben, hogy Magyarország a területalapú pénzek kiutalását korábban kezdhesse meg.

Az uniós szabályozás lehetőséget nyújt arra, hogy a tagországok rendkívüli helyzetekben kérhessék a SAPS támogatás előrehozott kifizetését az Európai Bizottságtól. A területalapú éves forrásokat normál módon december 1. és június 30. között utalhatják ki, de előrehozott kifizetésnél a pénzek 50 százalékát már október közepétől folyósíthatják. Tavaly a VM a korábbi kifizetést az aszálykárok miatt kezdeményezte. Az MVH a múlt évi támogatások 50 százalékát október 16-tól, másik felét idén január 9-től utalta ki.

Egyszázalékos napi levonás

Az EU-s előírások szerint a gazdálkodók az ez évi SAPS összegeket - úgynevezett egységes kérelmeikben - május 15-ig igényelhették a támogatások csökkentése nélkül. A végső benyújtási határidő június 10-én éjfélkor járt le, de a május közepe után beadott új igényléseknél a támogatások munkanaponként egy százalékkal csökkennek. Palkovics Péter tájékoztatása szerint május 15-ig 176 890 termelő nyújtott be kérelmet, június 10-ig pedig összesen 180 123. Így körülbelül 3200-an számíthatnak támogatás levonásra a késedelmes igénylések miatt.

A gazdálkodók egységes kérelmeikben összesen 5,226 millió hektárra igényeltek támogatást, de a teljes terület az MVH ellenőrzései nyomán minden bizonnyal az idén is csökken. A hivatal tavaly végeredményben mintegy 5 millió hektárra fizetett területalapú pénzeket. Mivel a támogatások alapjául szolgáló, úgynevezett SAPS bázisterületet Magyarország esetében 4,829 millió hektárban állapították meg, az egy hektárra jutó tényleges összeg meghatározásához várhatóan az idén is arányos visszaosztást kell alkalmazni. Tavaly a visszaosztási ráta 98 százalékos volt, vagyis egy-egy termelő a maximálisan fizethető elméleti összegnél 2 százalékkal kevesebb támogatáshoz jutott a bázisnál nagyobb országos területigénylés miatt.


A forint/euró árfolyam is fontos

Az MVH az idén hektáronként hozzávetőlegesen 233 eurós elméleti SAPS támogatást utalhat ki, és ez mintegy 8 százalékkal haladja meg a tavalyi 213,99 eurót. A konkrét hektáronkénti összeg azonban nem csak a visszaosztási rátától, hanem a forint/euró árfolyamtól is függ, amelyet az Európai Központi Bank 2013. október 1-jén érvényes forint/euró átváltási értéke alapján határoznak meg. Az MVH az elmúlt évben ténylegesen 59 744 forintos hektáronkénti területalapú támogatást fizetett a gazdáknak.

A hivatal nyilvántartásai szerint az idén mind az igénylő termelők száma, mind a bejelentett terület jelentős mértékben, 0,8 százalékkal bővült tavalyhoz képest. A gazdálkodók száma körülbelül 10 ezerrel, a terület 50 ezer hektárral nőtt. Palkovics Péter szerint a változások hátterében részben az állhat, hogy az állami termőföldeket kezelő nemzeti földalap földhaszonbérleti pályázatai nyomán új termelők kezdhettek a gazdálkodáshoz.

Emellett hatásos lehetett az a minisztériumi kampány is, amely arra irányult, hogy ne maradjanak hasznosítatlan területek az országban. Ezen kívül az MVH - most főként Baranya, Tolna, Fejér, Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom és Pest megyében - újabb területeken vizsgálta felül a támogatásigénylések szempontjából fontos fizikai blokkokat, így a földhasználók pontosabb kérelmeket nyújthattak be. Mostanáig többen inkább a ténylegesnél valamivel kisebb földterületre igényeltek támogatásokat a blokkok lehatárolási bizonytalanságai miatt, hogy az esetleges túligénylési szankciókat megelőzhessék. Így a fizikai blokkok felülvizsgálata és pontosítása biztonságosabb kérelembeadásokat tett lehetővé, és ez a bejelentett terület növekedését eredményezhette - vélte az MVH elnöke.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Fenntarthatóság és innováció az agráriumban - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
AgroFood 2024
Élelmiszeripari körkép - AGROBÉRLETTEL 50% kedvezménnyel!
EZT OLVASTAD MÁR?