Tízmilliárdok jönnek! - Alkuképesek lesznek a gazdák

agrarszektor.hu
Összesen 26 milliárd forintot kíván fordítani a kormány az úgynevezett rövid ellátási láncok működtetésére 2014-2020-ban. A legfontosabb cél az, hogy a termelők gyenge alkupozíciója javuljon, és az élelmiszertermelésben elérhető haszon egyre nagyobb hányada "csapódjon le" itt.

Rangos Agrárdíjak az Agrárszektor 2025 konferencián!

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

Nevezzen Ön is szeptember 15-ig!

 

Válaszokat akar a hazai agrárszektor legégetőbb kérdéseire? Jelentkezzen most kétnapos agrárkonferenciánkra!

Egyre fontosabbak a rövid ellátási láncok az emberek élelmiszerrel való ellátásában világszerte, így Magyarországon is - húzta alá az MTI szerint Mezei Dávid, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkára egy szakmai konferencián. Ezért a 2014-2020 közötti időszakban a vidékfejlesztési forrásokból 26 milliárd forintot fordít Magyarország a rövid ellátási láncok minél hatékonyabb működtetésének segítésére. (A rövid ellátási lánc lényege, hogy minél kevesebb közvetítő legyen a fogyasztó és a termelő között.)

A rövid ellátási láncok széles körű elterjesztését, valamint működésük támogatását az Európai Unió is kiemelten kezeli, mivel a közös agrárpolitikán (KAP) belül - a mostani költségvetési időszakban - indult egy tematikus alprogram, amely a rövid ellátási láncok széles körű alkalmazását hivatott elősegíteni a tagországokban.

A helyettes államtitkár hozzátette: Magyarországon is lehetőleg minél nagyobb mértékben kell alkalmazni ezt a metódust, mivel a termelők alkupozíciója gyenge, és az élelmiszertermelésben keletkező haszon egyre kisebb hányada jut el hozzájuk. Ezen segíthetnek az egyre több helyen működő helyi piacok, ahol helyi alapanyagból készült árut vásárolhatnak közvetlenül a termelőktől - például családi gazdálkodóktól - a fogyasztók.

A rövid ellátási láncok elterjesztésének támogatására rendelkezésre álló - 26 milliárd forintnyi - forrásból főként az egyéni és családi gazdálkodók, valamint a gazdák társulásainak a szóban forgó szisztéma alkalmazásával összefüggő beruházásait kívánják támogatni. Ugyanis ezek a beruházások az érintettek áruinak piacra juttatását segítik majd elő elsősorban a tervek szerint. Az úgynevezett soft, azaz együttműködési költségek finanszírozását kevésbé szeretnék támogatni, mivel ezen a területen nehéz meghatározni (ellenőrizni) a ténylegesen szükséges költségeket.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 4. 13:27