
Kemény időszak vár a magyar állattartókra: nincs mese, erre fel kell készülni
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
A berkenye egy dísznövény, de esztétikuma mellett termése is ehető és különleges ízű. Mivel remekül viseli a légköri szennyeződéseket, városba is bátran ültethető.
A berkenye jellemzői és felhasználása
A berkenye fajtától függően terméséből lekvár, likőr, pálinka vagy ecet készül, fája remekül megmunkálható, leveleiből pedig tea is készíthető. A berkenye roppant hosszú életű fa, a család több generációjának lesz kedves növénye, faluhelyen szokás gyermek születésekor is ültetni. Virágzására 10-15 évet kell várni, a fürtökben megjelenő fehér virágok körül rendszerint rózsabogarak keringenek. A berkenye magassága körülbelül 10-15 méter, lombkoronája fiatalon általában keskeny, később kiszélesedik, jellemzően ovális, vagy gömb alakú terebélyes formát vesz fel. Termése apró almácskára emlékeztető 2-3 cm-es bogyó, ami csak utóérlelés után fogyasztható, ezt tartsuk mindenképpen szem előtt!
A berkenyét luc- és jegenyefenyő csemete ültetvényeknél gyakran ültetik, mert igénytelen, megnő sovány, vagy száraz talajon is, gyorsan nő, elnyomja a magas, kórós vágásnövényzetet. Leveleiből főzött teáját csersavtartalma miatt bél- és gyomorbántalmakra alkalmazzák. A berkenye bogyóiból pálinkát, likőrt és ecetet készítenek, de a faiparnak is hasznos, hiszen fája jól megmunkálható, faragható, esztergálható és fényezhető. Lombja jó takarmány juhok és kecskék számára és az állatgyógyászatban is használják bogyóit, mégpedig kecske- és sertésorbánc ellen.
Kihívásokkal teli időszak előtt áll az állattartás és takarmányágazat Magyarországon, de azért vannak biztató fejlemények is.
Sok mindenre oda kell figyelnie annak, aki földet venne vagy éppen eladna Magyarországon.
Nagyon komoly probléma lehet azoknál a cégeknél, akik eddig nem árazták be a termékeiket.
A toxinos kukorica óriási gondot jelenthet az egész ágazatnak, csak közösen lehet megoldani a problémát.
A szakértők szerint a következő időszakban várhatóan szigorodni fognak a hitelhez jutás feltételei az agrárfinanszírozásban.
Lezárult a WEB-GN beadás. Az adminisztrációs terhek most fognak igazán jelentkezni mindenkinél.
A vetőmagtermesztéssel foglalkozó gazdák szerint az 1000 hektáros birtokméret vízválasztó: nem megfelelő gépekkel ugyanis ekkortól lesz legalább akkora nyűg a nagy termés, mint amekkora öröm.