
Sötét korszak a magyar géppiacon? Újabb gyenge év jön
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A burgonyaültető gépek a vetőburgonya tartályból a talajba való kijuttatására kifejlesztett gépek. Erre a több különféle műszaki megoldás létezik.
A palántaültető gépek általános feladata az előnevelt palánták talajba történő függőleges elhelyezése és ültetés után a talaj tömörítése. Az általános palántázó gépektől műszaki konstrukciójában is különböző ültetőgépek közül a legfontosabb géptípust a burgonyaültető gépek jelentik. A burgonya ültetőgépekből ismertek az egy, kettő és négy soros megoldások, szintén többfajta műszaki megoldás ismert a vetőburgonya gumók tartályból talajba juttatására.
A burgonyaültető gép a vetésre kész talajba egyenként, egyenletes mélységbe és tőtávolságra helyezi le a gumókat. A traktor vontatta berendezés, rendszerint járókerék hajtású kiemelőszerkezete a gumótartályból egyenként kiemelt vetőburgonyát a sornyitó által húzott barázdába ejti, és azt a gép takarótárcsája földdel takarja be. A kiemelő-szerkezet vagy öblös merítőkanalakkal szerelt végtelenített lánc, vagy szorítóujjas rendszerű. Ez utóbbi egy íves vezérlőpálya kényszerítő hatására a megfelelő pontokon nyitja, illetve zárja a szorítóujjat, és a tartályból kiemelt gumó a barázdába hullik. E szerkezet az előcsíráztatott burgonya ültetésére is alkalmas. Az automata rendszerű burgonyaültetők e két talajba juttatási módot kombinálják, és egyidejűleg több sor ültetésre is megfelelnek.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A gazdasági helyzet, a fogyasztói tudatosság növekedése és az egészséges életmód iránti igény együttesen formálják át a húsfogyasztási szokásokat Magyarországon.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.