
Veszélyben a magyar gazdák? Könnyen beüthet a baj, ebbe sokan belehalhatnak
A mezőgazdaságban dolgozók számára a munkavégzés számos kockázatot tartogat, sajnos évről évre halálos áldozatokat is követel.
Közeli rokonságban áll a levendulával és a rozmaringgal, mégis kevésbé ismert gyógy- és fűszernövény a kakukkfüves, mentás illatú, feltűnő, kékeslila virágaival. Ez a díszítő kerti izsóp.
Az izsóp teájának gyógyhatásai közül kiemelkedő a légúti panaszok enyhítésében betöltött szerepe. Antibakteriális, köptető, görcsoldó, és nyákoldó hatása miatt használják köhögés, hörgőgyulladás kezelésére, torokfájás enyhítésére. Emellett emésztést segítő hatása is ismert, jól alkalmazható gyomor- és bélpanaszok, bélhurut esetén. Illóolaja javalt hörgőgyulladás, léghurut- és asztma kezelésére, valamint szorongásos tünetek enyhítésére. A kerti izsópot nemcsak gyógynövényként, hanem a konyhában is felhasználhatjuk. Levelei, hajtásai és virágai is fogyaszthatók frissen és szárítva is. Ízesíthetünk vele húsokat, halakat, paradicsomos ételeket, hüvelyeseket, salátákat. Íze aromás, hasonlít a kakukkfűre, a mentára és a tárkonyra. Várandós- és szoptató édesanyáknak, kisgyermekeknek, valamint epilepszia és magas vérnyomás esetén fogyasztása és használata nem ajánlott.
Termesztés és ápolás
Az izsóp a kert napfényes, meleg részeit kedveli legjobban. Bár a talaj típusára nem különösebben érzékeny, legszebben a tápanyagban dús, meszes, jó vízáteresztő képességű talajon fejlődik. Az izsóp enyhén fagyérzékeny, ezért ősz végén gondoskodjunk takarásáról, védelméről. Vízigénye közepes, így hosszabb ideig tartó szárazság esetén ne feledkezzünk meg öntözéséről. A virágzás után metsszük vissza a zöld, leveles hajtásokat. Bár cserépben kisebbre nő, így is nevelhetjük világos, napfényes teraszokon, ablakpárkányokban. Szabadföldbe ültetve akár a fél méteres magasságot is elérheti. Szaporíthatjuk magról, palántázással vagy tőosztással. A szobában vagy melegházban, már áprilisban vethetjük cserepekbe, szabadföldbe április végétől, májustól.
Betegségek és kártevők
Betegségei közül a lisztharmat ellen kell felkészülni. Erős fertőzés tönkreteheti az egész állományt, ez különösen többéves ültetvényben fordul elő. Az állati kártevők közül a tripszek elszaporodását kell megakadályoznunk.
A mezőgazdaságban dolgozók számára a munkavégzés számos kockázatot tartogat, sajnos évről évre halálos áldozatokat is követel.
Az árpával és búzával már nem lesz gond, a kukorica sorsa viszont erősen kérdéses idén.
Ismét fellendülőben van a szójatermesztés Magyarországon, egyre több termelő tesz próbát ezzel a növénnyel.
Takarmányban és emberi élelmezésre is alkalmazható egy GMO-szója, miután az európai hatóságok biztonságosnak találták.
Az elmúlt hetekben Szardínia szigetén, majd az észak-olaszországi Lombardiában, valamint Franciaországban is megerősítették a kór jelenlétét.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy véget értek azok a boldog évek, mikor a kukorica növényvédelmét letudtuk egy gyomirtással.
Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active
A talaj szervesanyag tartalma és a kapcsolódó talajfunkciók javításáért már az aratási szezonban sokat tehetünk!