
Tényleg nem kell már ez a traktor a magyaroknak? Miért mondanak le róla?
2025 márciusában a magyar gazdák 23,3 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
A tavaszi hérics a magyar flóra egyik legszebb vadvirága. A pusztafüves lejtőkön, homok- és löszgyepekben ma még gyakori évelő védett növény.
A tavaszi hérics jellemzői
A tavaszi héricsnek vastag, sötétbarna vagy feketés gyöktörzse, dús gyökérzete van. Gyöktörzséből több föld feletti hajtás fejlődik. Ezek fiatalon csak 15-25 cm-esek, elvirágzás után mintegy 40 centisre növekednek. Lomblevele többszörösen szeldelt, sallangos. A levélszeletek zöldesbarna, tojásdad csészelevél és 10–20 fényes sziromlevél fedi. Termései aszmag-terméscsoportot képeznek, egyes termések ráncosak, szőrözöttek, visszahajló csúcsba kifutók. A tavaszi hérics március-áprilisban virágzik, de májusban is találhatunk rajta egy-egy virágot - ezt hívják utóvirágzásnak. A boglárkafélék ősi családjának tagja. Eurázsia kontinentális területein elterjedt sztyeppnövény.
A tavaszi hérics felhasználása
Különféle száraz gyepekben, irtásréteken és legelőkön, karszt-bokorerdőkben, ligetes, melegkedvelő tölgyesekben találkozhatunk vele. Gyöktörzsét valaha nagy mennyiségben gyűjtötték a vizelethajtó és szívnyugtató hatóanyagai miatt. A tavaszi hérics Magyarországon ma még sokfelé előfordul, de hiányzik a Nyugat-Dunántúlról és kipusztult az Alföld jelentős részéről. Zölden és szárítva is egy igen erősen mérgező hatású növényről van szó, hatóanyaga a gyűszűvirágéhoz hasonló hatású glikozida, amely érzéstelenséget idéz elő. Az állatok például legelés közben rendszerint otthagyják, és szárát a széna közül is kiválogatják.
2025 márciusában a magyar gazdák 23,3 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása.
A biotermesztők gyakran használnak olyan „egyszerű anyagokat”, amelyek könnyen beszerezhetők, de ugyanúgy megvédhetjük velük a növényeket.
A biztonság érdekében addig is vadriasztókat telepítettek, katonai jelenléttel biztosítják a területet.
A legfrissebb felmérés szerint 10-12 ezer medve lehet Romániában, a hosszú távú megoldás továbbra is bizonytalan.
Változatlanul nagy a bizonytalanság a várható hazai vetésterület kapcsán
A termesztés során adódó időjárási szélsőségek, mint a fagykár, aszály, jégeső, vagy egy vegyszeres kezelés következtében fellépő terhelés, komoly termésveszteséget okozhatnak.
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.