
Sötét korszak a magyar géppiacon? Újabb gyenge év jön
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
Bár a retkeket mindenki ismeri, ennek ellenére keveset fogyasztjuk, ami lekorlátozódik a tavaszi időszakra, utána már nem nagyon kapkodunk érte. Pedig érdemes lenne!
Az őszi-téli retkek, más néven tárolási retkek az egész téli időszakban is elérhető, emellett pincékben és vermekben könnyen eltarthatók, a téli hónapok szegényes zöldségfogyasztása is javítható általuk. Ugyan vitamintartalma nem túl jelentős, ásványi sóból annál több van benne és káliumban sem szegények.
Termesztés és ápolás
A téli retek általában gömb alakú, vastag héjú, íze gyakran csípős, és kiválóan tárolható. Nagyjából 100-120 nap a tenyészideje, de vannak olyan fajták is, melyeknek több is lehet. A hosszabb tenyészidejű őszi-téli fajtákat augusztus elején-közepén kell vetni, míg a rövidebb tenyészidejűeket szeptember elején – így akár már október végén is betakarítható, még mielőtt a nagy fagyok beköszöntenének. Leginkább a laza és a középkötött talajokat kedveli, kötöttebb talajokon csípősebbé válhat és hamarabb is fásodik, pudvásodik. A mély talajművelés elengedhetetlen, különben elágazóak és deformáltak lesznek a termések. Azt tartsuk szem előtt, hogy nemcsak a gumója nagy, hanem nagy lombozatot is fejleszt, ezért legalább 30 centiméteres sortávolságra és 15 centiméteres tőtávolságra vessük egymástól őket, a vetésmélység pedig 2-3 centi legyen. Augusztusban és szeptemberben gyakran, de kis vízadagokkal öntözzük, később viszont már ritkábban, nagyobb vízadagokkal. Ezen kívül nem igényel nagy törődést, de a tenyészideje alatt kapáljunk és gyomláljunk!
Betegségek és kártevők
A gumót és a gyökeret talajlakó kártevők támadhatják meg, például a drótféreg vagy a cserbogár. A fiatal leveles növényeken a keresztesvirágúak földibolhái okozhatnak a növény pusztulásához vezethető kárt.
A szakértő szerint a 2025-ös év még az előzőnél is gyengébb lehet, hacsak nem jönnek ki hamar az új pályázati kiírások.
A kiskertek művelése az öngondoskodáson túl állandó elfoglaltságot és új célt is adhat a hátrányos helyzetű családoknak.
A gazdasági helyzet, a fogyasztói tudatosság növekedése és az egészséges életmód iránti igény együttesen formálják át a húsfogyasztási szokásokat Magyarországon.
Volumenében továbbra is takaréklángon van a termékpálya, értékben pedig még csökken is.
2023-ban olyan megállapodás született a WWF és a K&H között, amelynek célja a biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás.
Az elmúlt évek időjárási anomáliái – különösen a csapadékszegény, aszályos tavaszok – folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.