Változott a szabályozás: ezeket az élelmiszereket csak így lehet behozni az EU-ba

Változott a szabályozás: ezeket az élelmiszereket csak így lehet behozni az EU-ba

agrarszektor.hu
A harmadik országból származó, élelmiszernek szánt növényi termékek esetében ezentúl a magyar hatóság a fizikai ellenőrzéseket nem végzi el Magyarországon, hanem a szállítmányokat továbbítja a célországba. Emiatt az Európai Unióba történő behozatal során a vállalkozóknak kötelező megadniuk az ellenőrző pontot is. Az adatszolgáltatás elmaradása az ügyintézési idő számottevő növekedésével járhat.

Early Bird jegyek az Agrárszektor 2025 konferenciára!

Szerezze meg jegyét most még Early Bird áron a december 3-4. között megrendezésre kerülő siófoki Agrárszektor 2025 konferenciára, ahol kistermelők és fiatal gazdák most 64.900 Ft + áfa összegért vehetnek részt az év egyik legnagyobb és legrangosabb agráreseményén! A konferencia értékelést ad az agrárium helyzetéről, egyúttal pedig felvázolja az ágazat előtt álló rövid- és hosszú távú fejlesztési és kitörési lehetőségeket, illetve bemutatja a vállalkozások üzleti döntéseihez szükséges mértékadó prognózisokat.

Az új ellenőrzési eljárás az (EU) 2019/1793 és az (EU) 2020/1158 végrehajtási rendelet hatálya alá tartozó, harmadik országból származó, élelmiszer célú növényi termékeknek az unióba történő behozatalára vonatkozik - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A kijelölt vármegyei növény- és talajvédelmi hatóság szakemberei megvizsgálják a dokumentumokat, majd a fizikai vizsgálatra kijelölt szállítmányokat - ha azokat nem Magyarországon hozzák forgalomba - továbbküldik a célországba. A mintavételre és a laboratóriumi vizsgálatra már a célországban kerül sor.

A gördülékeny ügyintézéshez fontos, hogy a szállítmányért felelős vállalkozó a TRACES rendszerben, a Közös Egészségügyi Beléptetési Okmányok (KEBO-D, angolul: CHED-D) dokumentumban ne csak az I.4. pontot töltse ki, hanem a célország kijelölt ellenőrzési pontját (I.20.) is jelölje meg. Amennyiben ez elmarad, a hatóság felveszi a kapcsolatot a szállítmányért felelős vállalkozóval, ami azonban jelentősen növelheti a szállítási folyamat ügyintézési idejét. A szállítmánynak - a továbbítás során - folyamatos vámfelügyelet alatt kell állnia. Annak megérkezéséről a magyar hatóság 15 napon belül visszaigazolást kér a célországtól. 

A magyarországi határállomások és a jóváhagyott ellenőrző pontok jegyzéke megtekinthető a Nébih oldalán: 
https://portal.nebih.gov.hu/adatbazisok-elelmiszer

Az EU határállomások és ellenőrző pontok jegyzékének elérhetősége:
https://ec.europa.eu/food/safety/official_controls/legislation/imports/non-animal_en

Fontos tudni, hogy a weboldalon található kijelölt ellenőrző pontok nem mindegyike nyilvános, ezért ajánlott az illetékes hatóságokkal előre egyeztetni!

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Támogatott tartalom

Igen, a KWS TOP4 Mátrix működik! (x)

A visszatérő, hatalmas károkat okozó évjárati és növénytermesztési katasztrófa biztatott bennünket, hogy foglaljuk egyedi kukoricatermesztési kockázatkezelési rendszerbe a KWS modern kukoricahibridjeit.

Támogatott tartalom

Rhizál: a víz bölcsője a búza számára (x)

A Rhizál® a HED-LAND Hungária Kft. különleges biológiai csávázó és talajkezelő készítménye, amely a Rhizobium alamii törzset tartalmazza, és hatékonyan segíti az őszi búza kelését, korai fejlődését és szárazságtűrését.

Támogatott tartalom

Kertből az asztalra (x)

Közösségi főzéssel búcsúzott a nyártól a Kiskert program Vizsolyban

EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. október 16. 10:28