Itt a csúf igazság: ezért sárgul a muskátlid levele a kertben, mutatjuk
A túl- vagy alul öntözés, a nem megfelelő tápanyagutánpótlás de még a napfény hiánya is gondokat okozhat.
A muskátli egy nemzetség, mi körülbelül 200 évelő, pozsgás és bokor alakú fajt tartalmaz. Magyarországon előszeretettel termesztik, gondozzák a kerttulajdonosok.
A muskátli jellemzői
Fajtól függően 20 cm-től 150 cm-ig nőnek meg a muskátlik. Fénykedvelő, de csak enyhe (-2 °C) fagyokat viselnek el. Levelei megdörzsölve erősen fűszeres, muskotályos illatot árasztanak. Azon kívül, hogy a szépségükért ültetik őket, egyes fajok (mint például a Pelargonium graveolens) fontosak a parfümipar számára is.
Az illatos fajok párlatait sokszor használják drága rózsaolajak kiegészítésére és hamisítására. Igazi éke lehetnek az erkélyeknek, kerteknek, sokféle színben pompázik, és szinte bárki megtalálhatja a hozzá illőt. A muskátli nemcsak egy szép és sokoldalú virág, de gondozása is egyszerű, így mind a haladó, mind pedig a kezdő kertészek és növénybarátok számára ideális választás.
A muskátli termesztése
A virágokról általánosságban annyit érdemes tudnunk, hogy napos vagy félárnyékos helyen érzik magukat igazán jól és akkor borulnak virágba, ha rendszeresen öntözzük őket. Emellett, növekedésük során ezeknek a nyári szépségeknek sok tápanyagra van szükségük, amit folyékony vagy lassan oldódó műtrágyával könnyen biztosíthatunk számukra. A gombabetegségeket pedig elkerülhetjük, ha rendszeresen eltávolítjuk az elhalványult virágokat és leveleket. A muskátlik természetüknél fogva strapabíró növények.
Különösen forró napokon az esti második öntözés sem árt. Fontos, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de ne is legyen teljesen elázva. Hogyha a talaj nedves, de növényünk mégis hervadásnak indul, valószínűsíthető, hogy túlöntöztük. Nem ritka, hogy a muskátlik már májusban virágozni kezdenek, de fontos, hogy a szabadba csak a fagyok után ültessük ki. Ahhoz, hogy a virágok erejük teljében költözzenek kinti helyükre, hozzá kell szoktatni őket a kinti levegőhöz.
A muskátlik nemcsak tűrik, de imádják a napsütést, a déli napsütést is örömmel viselik. Félárnyékban is jól érzik magukat, bár minél több fényt kapnak, annál bőségesebben és intenzívebb színekben virágoznak. Az északi fekvésű erkély viszont nem megfelelő környezet a muskátlik számára. Mint úgynevezett "éhes" növények, a muskátliknak magas a tápanyagigényük. Kiváló minőségű, megfelelő tápanyagmennyiségű tápoldatot használva kielégíthetjük a növények néhány hétre vonatkozó igényeit.
A túl- vagy alul öntözés, a nem megfelelő tápanyagutánpótlás de még a napfény hiánya is gondokat okozhat.
A gondtalan és egészséges kertért ültess kártevő-álló és -űző virágokat a kiskertedbe.
Tízezreket költenek a magyarok dísznövényekre, de a biztosításukra nem fordítanak kellő figyelmet.
A muskátlinak nincs sok igénye, minimális gondoskodással is sokat tehetünk a növény egészségéért.
Ahhoz, hogy a muskátlu mindig a legjobb formáját mutassa, rendszeresen el kell távolítani róla a megfakult, elszáradt virágokat és hervadt leveleket.
A muskátli az egyik legnépszerűbb virág a magyar kertekben, de érdemes odafigyelni a gondozásakor.
2024 augusztusában a magyar gazdák 53,7 százalékkal kevesebb traktort vettek, mint egy évvel korábban.
Habár 2020 óta folyamatosan nő a betakarított dió mennyisége Magyarországon, ezzel együtt az ára is jelentősen megemelkedett.
Az elmúlt 4 év átlagához viszonyítva kedvezőbb termésmennyiséggel számolhatunk Magyarországon, de a feldolgozás külföldön történik.
A betörő hidegfront miatt 20 fokos hőmérséklet-különbség alakult ki péntek délelőttre a Dunántúl és Kelet-Magyarország között.
A tojás, a tej és a méz esetében is érdekes dolgok voltak megfigyelhetők Magyarországon.
Ha az aratás utáni időszak száraz, az árvakelések zöme elfekszik a talajban, majd ősszel az esők hatására tömegesen megjelenik a repcevetésekbe