agrarszektor.hu • 2025. május 5. 09:44
India lett az első ország a világon, amely génszerkesztett rizsfajtákat fejlesztett ki, jelentette be Shivraj Singh Chouhan mezőgazdasági miniszter. Az új fajták nemcsak a termelést növelik, hanem környezetvédelmi szempontból is előnyösek lesznek - tudósított a Sambad. A miniszter vasárnapi bejelentése szerint az új rizsfajták fejlesztése mérföldkő a tudományos kutatás és innováció területén.
A génszerkesztett növények öntözővizet takarítanak meg és csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Chouhan kiemelte, hogy a jövőben biztosítani kell az élelmezésbiztonságot, növelni a tápanyagdús termelést, és élelmet kell biztosítani mind India, mind a világ számára, miközben Indiát a világ éléskamrájává teszik. Büszkén említette, hogy az ország évente 48 000 crore (480 milliárd rúpia) értékű basmati rizst exportál.
A miniszter bevezette a "Mínusz 5 és Plusz 10" formulát is, amely a rizstermesztési terület 5 millió hektárral való csökkentését, ugyanakkor a rizstermelés 10 millió tonnával való növelését célozza ugyanazon a területen.
Ez felszabadítana területet hüvelyesek és olajos magvak termesztésére.
Az Indiai Mezőgazdasági Kutatási Tanács (ICAR) által kifejlesztett első génszerkesztett rizsfajták – a DRR Rice 100 (Kamla) és a Pusa DST Rice 1 – forradalmi változásokat hozhatnak a magasabb termelés, az éghajlati alkalmazkodóképesség és a vízmegőrzés terén.
Az új fajtákat CRISPR-Cas alapú génszerkesztési technológiával fejlesztették ki, amely pontos változtatásokat hajt végre az élőlény genetikai anyagában idegen DNS hozzáadása nélkül.